Podłogi tworzone z żywicy są często, ze względu na swoje właściwości, kojarzone z posadzkami przemysłowymi. Ostatnio jednak daje się zauważyć trend kładzenia ich w domkach jednorodzinnych, a szczególnie w salonach. Czy jest to rozwiązanie dobre? Wszystko zależy do Twoich oczekiwań oraz tego, jak masz urządzony dom i na jakie obciążenia ma być przygotowana podłoga w danym pomieszczeniu.
Przeznaczeniem pierwotnym tego typu posadzek były hale wystawowe, biurowce oraz budynki przemysłowe stąd ich cechy – twardość, wytrzymałość mechaniczna oraz duża trwałość. Nic zatem dziwnego, iż poleca się je do garaży, warsztatów, pralni oraz kotłowni czyli wszystkich miejsc, gdzie podłoga będzie narażona na kontakt z niesprzyjającymi warunkami. Jeśli jednak wypełni się ją kruszywami, kompozycją kolorowych lakierów bądź folii nada się również do salonu zachowując swoje właściwości, a także nabierając bardzo ciekawego i estetycznego wyglądu.
Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, iż posadzki tego typu należy podzielić na trzy podstawowe grupy, różniące się ceną wykonania, wyglądem, a także właściwościami. Cienkowarstowa posadzka żywiczna nie będzie dobrym rozwiązaniem właściwym do kuchni czy przedpokoju jako nieodporna na intensywną eksploatację. Wynika to z faktu, iż jest to w rzeczywistości wylewka malowana farbami dwuskładnikowymi epoksydowymi, a rzadziej żywicą gruntującą – jej grubość to około 0,5 mm – można ją wykonać samemu. Orientacyjny koszt to minimum 20 złotych za metr kwadratowy.
Posadzki grubowarstwowe wylewane mogą być już stosowane w miejscach gdzie eksploatacja podłogi jest dużo większa – salonach, łazienkach czy kuchniach. Ich grubość to od dwóch do czterech milimetrów, a powstają w wyniku położenia kilku warstw lakieru nawierzchniowego oraz podkładowego, dzięki czemu uzyskuje się bardzo ciekawy efekt tafli kolorowego szkła. W przypadku naprawdę intensywnej eksploatacji rysują się, matowieją oraz po prostu zaczynają wygląda dużo mniej atrakcyjnie. Jeśli chcemy mieć taką ten typ należy się liczyć z wydatkami powyżej 60 złotych.
Ostatnim rodzajem tego typu podłóg są posadzki grubowarstwowe kwarcowe idealne do korytarzy, hallów i pomieszczeń gdzie podłoga jest narażona na mocną eksploatację. Uzyskuje się je dzięki zatopieniu piasku w bezbarwnej lub barwnej żywicy co w połączeniu z bardzo dużym wyborem kruszywa oferuje całą paletę rozwiązań, które można dostosować do własnego domu. Dzięki takiemu wypełnieniu podłoga jest bardzo wytrzymała, a wydatek na nią nie jest astronomiczny – minimum 65 złotych za metr kwadratowy.
Tego typu podłogi mogą więc stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnych rodzajów podłoża. Cóż, może właśnie dla Ciebie będą idealnym rozwiązaniem?
Źródła zdjęć:
www.3esdesign.com
architekturawnetrz.pl
wykladziny.pl