Podłogi ceramiczne

Popularność płytek ceramicznych cały czas rośnie, a to dzięki wzrastającemu trendowi instalowania ogrzewania podłogowego. Jednocześnie stają się częstym elementem nie tylko łazienki i kuchni, ale również innych pomieszczeń. Są praktyczne, łatwe w utrzymaniu, higieniczne, a przy tym dzięki dużym możliwością wyboru wzorów, bardzo estetyczne. Możemy mówić o płytkach szkliwionych, gresach nieszkliwionych i mozaice. Jest jeszcze terakota, której mianem określa się wszystkie rodzaje podług ceramicznych, gdy w rzeczywistości jest ona osobnym gatunkiem.

Kształt i wielkość płytek wyrabia się w trakcie obróbki pod wysoką temperaturą. Produkuje się je z drobnoziarnistej i oczyszczonej gliny. W procesie glazurowania zostaje wygładzona powierzchnia. Nie są one jednak tak wytrzymałe jak kamionka szlachetna, łatwiej je jednak później obrabiać. Największą popularnością ciszą się płytki gresowe. Charakteryzuje się małą nasiąkliwością, dużą twardością i oraz dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zginanie i znaczne obciążenia.

Płytki ceramiczne tak naprawdę sprawdzają naszą kreatywność, gdyż można je układać na wiele sposobów: karo, na zrąb lub prosto. Na przykład pierwszy z nich będzie odpowiedni do pomieszczeń o nieregularnych kształtach, bowiem wzór ten maskuje wszelkie niedoskonałości. Można również ułożyć płytki nieregularnie, co powinno dać oryginalne efekty. Wszystkie jednak podłogi powinno się najpierw układać na sucho, by uniknąć nieprzyjemnej, krzywej niespodzianki.

Ciekawym rozwiązaniem jest mozaika, są to mniejsze płytki, z którym można stworzyć wyjątkowe wzory. Dzięki mocowaniu ich na siatce możliwe jest wykończenie łukowatych powierzchni.

Ułożenie płytek jest pracochłonnym procesem, jednak efekt bywa powalający. Ich długowieczność i łatwość w pielęgnacji są niepodważalnym atutem. Nowoczesne wzornictwo daje możliwość naśladowania wyglądem skóry, drewna, słomianej maty i tkaniny. Podłoga ceramiczna jest więc doskonałą alternatywą dla drewnianej.

0 comments