Cyklinowanie polega na szlifowaniu drewnianego parkietu za pomocą cykliniarki, czyli maszyny szlifującej. Celem cyklinowania jest zdarcie cienkiej powierzchni drewna, która uległa zniszczeniu. Celem nadrzędnym więc, odnowienie drewnianego parkietu.
Pierwszym etapem pracy jest szlifowanie podłogi papierami ściernymi o grubych gradacjach do momentu wyprowadzenia powierzchni do płaszczyzny P24-P60. Etap ten usuwa starą powierzchnię. Następnie powierzchnie szlifuje się, aby uzyskać odpowiednią jej gładkość.
Etapem trzecim, który nie należy już do samego cyklinowania, jest polerowanie. Do jego wykonania wykorzystuje się wieloobrotową maszynę, która szlifuje powierzchnię drewnianą za pomocą siatek ściernych (gradacja 120-220). Gdy szlifujemy powierzchnię, która posiada krawędzie, w zastosowaniu będzie tu również specjalna szlifierka krawędziowa, nazywana także brzegową.
Pomiędzy poszczególnymi etapami szlifowania dobrze jest zastosować wypełnienie szczelin w podłodze za pomocą specjalnej mieszaniny płynu do wypełnień. Jego główne składniki to przede wszystkim żywica i pył drzewny, powstały podczas szlifowania. Proces wypełniania szczelin nazywany jest szpachlowaniem podłogi.
Ukończenie cyklizacji nie jest jednak ukończeniem prac nad odnowieniem podłogi. Należy ją teraz kilkakrotnie zalakierować. Samo lakierowanie składa się z kilku etapów. Po pierwsze należy za pomocą wałka nanieść lakier podkładowy, następnie po jego wyschnięciu trzy razy lakieruje się lakierem nawierzchniowym. Oczywiście poszczególne z trzech lakierowań również muszą odbywać się po wyschnięciu warstwy poprzedniej.