Ogrzewanie podłogowe a posadzka

Ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie jest zimno,czyli w przedpokojach, korytarzach lub tam, gdzie nie chcemy stąpać po zimnej posadzce – chodzi przede wszystkim o łazienkę.

Bardzo często instaluje się wodne ogrzewanie podłogowe także w kuchni, ponieważ z reguły podłoga w kuchni jest wypłytkowana a płytki ceramiczne są najlepszym przewodnikiem ciepła. Przyjęło się nazywać wszystkie płytki terakotą, ale nie jest to poprawne, gdyż dzielą się one na wyroby kamionkowe i gres porcelanowy. Kryterium podziału warunkuje sposób produkcji. Terakota, cotto i klinkier to materiały kamionkowe, które posiadają wysoką wytrzymałość na ścieranie i mycie środkami chemicznymi, dlatego sprawdzają się w kuchniach, przedpokojach, łazienkach. Jeszcze trwalszy jest gres porcelanowy – ma bardzo wysoką odporność na środki chemiczne i nie nasiąka wodą, bo jest mocno wypalony. Naturalnie ma biały kolor, ale dzięki barwnikom płytki mogą przybrać różną kolorystykę.

Jeśli ktoś nie lubi płytek a posiada duże fundusze, może skusić się na kamień, który bardzo dobrze przewodzi ciepło i jednocześnie długo je utrzymuje. Granit czy marmur wyglądają zawsze oryginalnie, gdyż ich wzory są niepowtarzalne. Na dodatek pasują do różnego rodzaju wnętrz.

Trzecim wyjściem są podłogi drewniane i panele podłogowe. Niestety, decydując się na ten rodzaj ogrzewania trzeba pamiętać, że drewno generalnie izoluje ciepło, ale to także zależy od gatunku drzewa. Na pewno nie powinno to być miękkie drewno podatne na zmiany temperatury a w związku z tym łatwo odkształcające się. Można położyć podłogę z drewna tekowego, dębu, merbau, doussie, iroko. Z kolei drewno bukowe lub jesionowe nie nadaje się do zastosowania przy ogrzewaniu podłogowym. Lepszym wyborem będą laminowane panele podłogowe. Dobrze sprawdzają się panele zatrzaskowe. Przede wszystkim panele nie mogą być grube, bo wtedy będą izolowały ciepło. Powinny mieć atest producenta, ponieważ te bez atestu mogą wydzielać szkodliwe substancje.

0 comments