Kuchnia to specyficzne miejsce, jeśli chodzi o jego wykończenie: z jednej strony reprezentacyjna i często używana, z drugiej zaś narażona na rozmaite usterki ścian, podłogi, blatów. Dobranie materiałów wykończeniowych, które byłyby zarówno efektowne wizualnie, jak i bardzo wytrzymałe na uszkodzenia było kiedyś dużym wyzwaniem. Obecnie sklepy oferują produkty specjalnie stworzone z myślą o kuchni – zobacz, jak wykończyć kuchenne podłogi, aby cieszyć się ich estetyką i trwałością.
Wykładzina
Tanią, wygodną i łatwą w położeniu propozycją jest wykładzina. Wykładziny podłogowe z PCV odznaczają się trwałością i dużą gamą kolorów oraz wzorów. Z powodzeniem imitują parkiet, panele, kafelki i inne materiały – na pierwszy rzut oka można naprawdę nie dostrzec różnicy. Ich mycie jest szybkie i zupełnie bezproblemowe. W zasadzie nie mają większych wad użytkowych, ale trzeba pamiętać, by dokładnie docisnąć je cokolikami do ścian, aby nic nie dostało się po ich powierzchnię.
Ceramika
Kafle są bardzo wytrzymałym i chyba najpopularniejszym sposobem na wykończenie kuchennej podłogi. Decydując się na nie, można uzyskać bardzo eleganckie efekty. Łatwo się je czyści, są odporne na detergenty i czynniki mechaniczne, lecz jeśli upuścimy na nie coś naprawdę ciężkiego, mogą się zarysować lub pęknąć. Kafelki są jednak dość skomplikowane w montażu, oczywiście wymagają też dobrania do nich fug. Jeśli nie posiadamy ogrzewania podłogowego, płytki ceramiczne mogą być odrobinę nieprzyjemne jeśli chodzi o temperaturę.
Kamień
To najtrwalsze rozwiązanie, które nadaje się zarówno do bardzo nowoczesnych, jak i utrzymanych w naturalnym stylu kuchni. Granit, łupek, trawertyn czy piaskowiec są bardzo odporne na ścieranie i uderzenia, ich wadą jest jedynie dość wysoka cena. Atutem kamiennej podłogi jest możliwość uzyskania bardzo cienkich spoin między płytkami, co daje efekt jednolitej, pięknie wyglądającej posadzki.
Kuchenną podłogę można też wykończyć gresem porcelanowym lub szkliwionym, który nie wyciera się i jest odporny na plamy. Niektórzy decydują się też na drewniane wykończenia, jednak trzeba wtedy mieć na uwadze twardość i odpowiednią impregnację płytek lub paneli.