Ma duże, sercowate liście poprzecinane podłużnymi dziurami i jest jedną z najmodniejszych obecnie roślin doniczkowych. Monstera, bo o niej właśnie mowa króluje obecnie na salonach. Jeśli chcesz urozmaicić stylizację swojego mieszkania o monsterę, sprawdź jakie wymagania ma roślina oraz jak ja pielęgnować.
Monstera jest obecnie tak popularna, że w dekoracjach wnętrz pojawia się nie tylko jako roślina doniczkowa. Jej podobizna zdobi domowe tekstylia np. poszewki na poduszki ozdobne, tapety czy grafiki. Najefektowniej jednak monstera prezentuje się jednak w naturze.
Zasady uprawy
Monstera to roślina o pokroju pnącym lub płożącym, dlatego gdy osiągnie już większe rozmiary należy zapewnić jej solidna podporę, po której będzie mogła się wspinać. Dzięki temu jej grube pędy będą się jeszcze bardziej rozrastać. Roślina ma małe wymagania glebowe i można ją z powodzeniem uprawiać nawet w uniwersalnym podłożu do roślin doniczkowych o lekko kwaśnym odczynie. Najlepszym miejscem do uprawy monstery będzie zacieniona część mieszkania – zbyt intensywne promienie słoneczne mogłyby doprowadzić do brązowienia sercowatych liści. Najlepiej jest ustawić roślinę w odległości około 3 metrów od okna.
Jeśli szukasz innych roślin łatwych w uprawie, zerknij do artykułu: Niewymagające rośliny doniczkowe do salonu.
Pielęgnacja
Pielęgnacja rośliny jest na tyle prosta i niewymagająca, że z tym zadaniem poradzi sobie nawet osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z uprawą roślin. Podlewanie monstery powinno być umiarkowane i zasilać wodą należy podłoże dopiero wtedy, gdy jest ono całkowicie suche. Warto jednak regularnie spryskiwać liście rośliny miękką wodą. Zabieg ten najlepiej powtarzać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Z kolei nawożenie monstery wystarczy ograniczyć do jednorazowego zasilania tygodniowo w okresie od wiosny do jesieni.
Co ciekawe roślina bardzo dobrze prezentuje się nie tylko w zwykłych doniczkach, ale także w podwieszanych koszach. Jeśli zdecydujesz się na taki sposób uprawy, należy częściej sprawdzać wilgotność podłoża, ponieważ ciepłe powietrze unosi się do góry i bardziej wysusza roślinę.