panele laminowane

5 powodów dla których warto wybrać panele laminowane

Panele laminowane to coraz częściej wybierany sposób na trwałą i estetyczną posadzkę. Niegdyś nie najlepiej postrzegane, obecnie, dzięki wielu usprawnieniom produkcyjnym, cieszą się ogromną i zasłużoną popularnością. Przedstawiamy 5 głównych zalet paneli laminowanych.

1. Nie do odkształcenia

Posadzka z paneli jest bardzo solidna nawet mimo intensywnego użytkowania. Wytrzymuje ona zarówno upadki ciężkich przedmiotów, stukot obcasów, jak i napór ciężkich mebli. Dzięki zastosowaniu wzmocnionej płyty HDF impregnowane środkami grzybo- i bakteriobójczymi, przez co odporne są na działanie wilgoci – panele świetnie radzą sobie w kuchni.

2. Nie do zaplamienia

Nie tylko wilgoć ich się nie ima. Panele laminowane świetnie radzą sobie z plamami wszelakiego rodzaju. Większość plam – łącznie z plamami z gorącego tłuszczu – zetrzemy zwykłą zwilżoną w wodzie ściereczką z odrobiną detergentu. Jeśli zaś chcemy zetrzeć o wiele poważniejsze plamy, jak z markera czy lakieru do paznokci, wystarczy do tego ściereczka namoczona acetonem. Panele wytrzymają nawet niedopałek papierosa!

3. Nie do starcia

Panele laminowane to produkt niezwykle trwały. Bez większego uszczerbku wytrzymają nawet dekadę. Za trwałość ich powierzchni odpowiada powłoka utwardzonej żywicy melaminowej. Przezroczysta warstwa zewnętrzna overlay, chroniąca nadruk przed uszkodzeniem, swoje właściwości zawdzięcza korundowi. Panele mają różne klasy ścieralności – od AC1 do AC6. Stopnie AC1 i AC2 charakteryzują się słabą odpornością na ścieranie. Do pomieszczeń domowych poleca się panele od stopnia AC3. Klasy paneli AC5 i AC6 są praktycznie nie do zdarcia.

4. Estetyczne

Do niedawna posadzki z paneli laminowanych były postrzegane jako tandetne i kiczowate. Te czasy jednak minęły. Obecnie większość produkowanych paneli cechuje dobre odzwierciedlenie kolorów i wysoka jakość wykonania. Choć wciąż popularne są imitacje tradycyjnych posadzek z litego drewna, bez problemu znajdziemy nowoczesne i nadzwyczaj oryginalne, często futurystyczne wzory.

5. Ciche

Piętą achillesową paneli laminowanych był nienaturalny, głuchy dźwięk, jaki rozchodził się w pomieszczeniu pod wpływem kroków. Współcześnie ten problem został rozwiązany w co lepszej jakości panelach przy pomocy montowanej w panelach specjalnej warstwy tłumiącej opartej o laminat ze zmodyfikowanej żywicą sosnową. Dzięki temu posadzka pochłania odgłosy chodzenia i upodabnia się do klasycznych, drewnianych podłóg.

Te cechy, jakie posiadają współczesne podłogi laminowane, sprawiają, że są niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią wytrzymałość i solidność, ale również oryginalne wzornictwo. Do tych zalet należy dodać łatwość w montażu, dzięki czemu niemal każdy może położyć panele sam.

0 comments