Jak działa odkurzacz centralny?

Centralne odkurzacze stają się coraz bardziej popularne. Dla wielu osób technologia ta jest jednak w ogóle nieznana. Czy w ogóle warto zawracać sobie nią głowę i inwestować pieniądze w takie rozwiązanie? Dla kogo są one przeznaczone? Poniższy wpis postara się odpowiedzieć na te pytania.

Zacząć wypada od tego, iż mitem jest jakoby system centralnego odkurzania można było montować jedynie w momencie budowy domu. Jest to nieprawda ponieważ system tego typu może zostać zamontowany na każdym etapie prac, jak również w już dawno ukończonych pomieszczeniach.

Czym właściwie jest jednak ten system? Wszystko sprowadza się do rur PCV łączących centralną jednostkę z gniazdami ssącymi. Aby całość zaczęła działać do gniazda należy podłączyć wąż i nieczystości są odprowadzane do pojemnika znajdującego się obok jednostki centralnej. Powietrze, oczywiście wstępnie oczyszczone, jest usuwane na zewnątrz budynku.

Z tym ostatnim wiąże się miejsce gdzie zamontowano wspomniane „serce” całego układu – jeśli jest to piwnica lub kotłownia zanieczyszczenia odprowadza się na zewnątrz oddzielną rurą, jeśli balkon lub łazienka (mieszkania) wychodzi ona do przewodów wentylacyjnych.

Z samej zasady działania można już wywnioskować, iż rozwiązanie to jest przyjazne dla alergików, a także osób, które nie powinny się zanadto schylać ani dźwigać ciężarów. Długość węża, podpinanego do dowolnego pomieszczenia, jest dostosowana do warunków, tak samo jak ilośc gniazd do ilości pomieszczeń i ich rozkładu.

Kolejnym atutem jest dużo mniejsza emisja hałasu co może być ważne w przypadku niektórych zwierząt domowych bardzo źle go znoszących. Kolanko, znajdujące się tuż za otworem gniazda ssącego, blokuje możliwość dostania się przypadkowych, niepożądanych przedmiotów, jak długopisy czy baterie. Co więcej, tworzywa z jakich wykonano przewody są antystatyczne co oznacza nieprzyleganie i niegromadzenie się kurzu.
Jeśli już zdecydowałeś się na tego typu system warto również dokupić podmiotkę. Sprawdzi się ona w miejscach gdzie są drobne zabrudzenia jak kuchnia czy przedpokój. Przyda się też do zbierania sierści zwierząt. Zasada działania jest bardzo prosta – za pomocą miotły, bez schylania się, nagarniasz bród na szuflę blisko otworu, gdzie jest on wciągany.

0 comments