Olej czy lakier? Co na podłogę drewnianą?

Każdy, kto zainteresowany jest tematem podłogi drewnianej musi sobie w końcu odpowiedzieć na pytanie – lakierowana czy olejowana? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, które postaram się przedstawić w poniższym wpisie. Lakier jest dużo bardziej odporny na zabrudzenia i znacznie łatwiejszy w konserwacji jednak łatwo dostrzec na nim zarysowania. Olej to odwrotność – zarysowań nie widać ale szybko się brudzi.Podstawową zaletą podłóg lakierowanych jest ich bardzo duża odporność na zabrudzenia, a co za tym idzie konieczność renowacji dopiero po kilku latach. Do wyboru są powłoki matowe, półmatowe, satynowe, połyskowe lub półpołyskowe. Co więcej, drewno może zachować swój naturalny kolor bądź ulec zmianie kolorystyki.

Do niewątpliwych minusów należy brak możliwości naprawienia fragmentu podłogi, tak aby zmiany nie były widoczne, oraz bardzo widoczne zarysowania.

Zaletą olejowanych podłóg jest ich antystatyczność oraz mniejszy poślizg niż przy lakierze. Drobne zarysowania mogą się same zabliźnić, poza tym są one mniej widoczne. Uszkodzenia poważne można bez problemu usunąć dzięki renowacji częściowej. Uszkodzony fragment drewna należy wygładzić i znów zaolejować. Drewno ma również swoją naturalna fakturę, która czuć w dotyku.

Do wad olejowanych podłóg zaliczyć należy natomiast dużo szybsze brudzenie, a także konserwację jedynie środkami przeznaczonymi tylko do tego. Co więcej, renowację należy wykonać zazwyczaj co dwa lata.
 

 

0 comments