Drewno egzotyczne słusznie kojarzy się większości z nas z długowiecznością. Jest to materiał, przy którym czas działa na korzyść i wydobywa naturalne walory: utrwala i pogłębia kolor oraz podkreśla oryginalne ułożenie słojów. Warto więc z bliska przyjrzeć się temu wyjątkowemu rodzajowi drewna, który świetnie sprawdza się także na podłogi w domu czy mieszkaniu.
Drewno kambala:
Egzotyczny rodzaj drewna, znany również jako iroko, abang, odum, intule, rokko czy moreira, pochodzi z gorącej Afryki. Jest to wiecznie zielone drzewo, które osiąga nawet 50 metrów wysokości oraz 2,5 metra średnicy. Iroko znane i cenione jest ze względu na swoje właściwości. Mimo, że jest średnio twardym drewnem, to słynie ze swojej wysokiej odporności na wodę oraz szkodniki. Kambal nazywany jest kameleonem – wszystko z powodu jego zróżnicowania kolorystycznego, od barwy intensywnie miodowej, poprzez oliwkową, aż do ciemnego brązu.
Drewno Merbau:
Ten rodzaj egzotycznego drewna ma również wielu zwolenników, szczególnie ze względu na niezwykłą, oryginalną barwę która łączy w sobie kolory rubinu i brązu, z drobnymi złotymi cętkami (wykwity soli mineralnych), mieniącymi się w promieniach słońca. Z czasem kolor drewna pod wpływem słońca zmienia się – różnicowanie w barwie staje się coraz bardziej ujednolicone w kierunku tej głęboko pomarańczowo-brązowej. Merbau pochodzi z Indonezji oraz Malezji jest jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców egzotycznych w Europie oraz w Ameryce. Ponadto kora i liście drzewa mają również zastosowanie lecznicze.
Drewno Jatoba:
Zwane również wiśnią brazylijską, awanari czy paquio , rośnie na obszarze Meksyku, Centralnej ameryki, Indii i Brazylii. Dzięki słońcu tamtejszych rejonów posiada wyjątkową soczystą, cynamonową barwę. Oprócz pięknej kolorystyki drewno jatoby jest jednym z najtwardszych najgęstszych i najmocniejszych odmian. Jest to dość trudny w obróbce surowiec, jednakże odwdzięcza się równą i gładką powierzchnią. Dzięki swoim licznym zaletom drewno wiśni brazylijskiej jest jednym z najpopularniejszych rodzajów drewna na całym świecie.
Pamiętajmy, że każdy rodzaj podłogi by mógł nam służyć latami musi być odpowiednio konserwowany i czyszczony. Warto wybierać delikatne i odpowiednie środki czyszczące oraz specjalne lakiery do parkietu.