Podłoga podniesiona

Nowoczesność nieodłącznie wiąże się z przeróżnymi kablami. Denerwują cię duże ilości przewodów na podłodze? Rozwiązaniem może okazać się podłoga podniesiona.

Podłoga podniesiona to podłoga techniczna. Stosowana w biurach i w miejscach użyteczności publicznej, gdzie bywa bardzo dużo komputerów, a co za tym idzie, również dużo przeszkadzających kabli. Bardzo często stosuje się ją w serwerowniach. Można ją jednak zastosować także w domu. Dziwne? Jeśli w pokoju znajdują się kable od komputera, telewizora, telefonu i innych urządzeń można je schować pod podłogą.

Podłoga podniesiona jest podłogą modułową, warstową. Składa się z płyt opartych na konstrukcji wsporczej, którą tworzą słupki. Płyty podłogowe wykonywane są z materiałów drewnopochodnych oraz mineralnych. Mogą one być wykonane z tworzyw sztucznych. Mogą być to też płyty żywiczno-wiórowe lub płyty gipsowe. Konstrukcja wsporcza jest mocowana do stropu kołkami rozporowymi lub przyklejana. W razie potrzeby istnieje możliwość wymiany każdej płyty podłogowej z osobna. Nie trzeba więc w przypadku uszkodzenia fragmentu podłogi wymieniać jej całej. Montaż podłogi podniesionej, co jest dużą zaletą, jest montażem suchym i opiera się na dopasowaniu gotowych elementów podłogi. Nie wymaga on żadnych mokrych prac, nie wymaga wylewki.

Dzięki zastosowaniu podłogi podniesionej uzyskuje się bezpośredni dostęp do całej powierzchni podłogowej. Spodoba się to estetom i sprawdzi się we wnętrzu urządzonym w stylu minimalistycznym. Pod przestrzenią podpodłogową można poprowadzić różnego rodzaju instalacje, elektroniczną, telekomunikacyjną, komputerową, telewizyjną, alarmową, klimatyzacyjną czy wodną.

Na podłodze podniesionej umieszcza się kasety podłogowe, które zawierają puszki instalacyjne do gniazd elektrycznych, telefonicznych, komputerowych itp. Można je umieścić w dowolnym miejscu podłogi, tak aby dostęp do nich był wygodny i szybki. Położenie tychże kaset można w każdej chwili zmienić i dopasować je do zmian przeprowadzonych w pomieszczeniu. Podłoga podniesiona jest bardzo funkcjonalna pod względem przebudowy. Kasety podłogowe mogą mieć kształt okrągły bądź kwadratowy.

Powierzchnia podłogi podniesionej może zostać wykończona dowolnym materiałem. Może to być parkiet, płyty kamienne, szkło, linoleum, dywan lub wykładzina. Przy pielęgnowaniu takiej podłogi należy starać się używać jak najmniejszych ilości wody. Jeśli woda dostanie się pod podłogę, może zaszkodzić działaniu instalacji. Dodatkowo, jeśli podłoga podniesiona jest wykonana z płyt wiórowych, to przy kontakcie z wodą może zacząć nasiąkać i pęcznieć.

Podłoga podniesiona sprawdzi się w przypadku naprawdę dużej ilości przewodów oraz w pomieszczeniach wysokich. Zastosowana w małym pomieszczeniu może je zbytnio zmniejszyć. Zaletą podłogi podniesionej jest również to, że może ona ukryć niedoskonałości, przede wszystkim nierówności, poprzedniej podłogi. Podłoga podniesiona ma właściwości antyakustyczne oraz antystatyczne, a więc wycisza i nie przyciąga kurzu.

Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie podłogi podniesionej w domu musimy zwrócić uwagę na klasę obciążenia danej podłogi. Te klasy bywają różne i trzeba dobrać podłogę tak, aby udźwignęła meble znajdujące się na wyposażeniu pokoju, w którym ma zostać położna. Jeśli wybierzemy podłogę o małym udźwigu, a postawimy na niej bardzo ciężkie i masywne meble, to może się to źle skończyć. Ważne jest również to, by nie kłaść samemu podłogi podniesionej, lecz zlecić jej montaż profesjonalistom.

One comment

  1. Elektryk Warszawa · 29 sierpnia, 2012

    jeżeli pod podłogą potrzebujesz pociągnąć jakieś kable to daj znać http://elektryk-hydraulik24.pl