Podłogi pływające to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych typów podłoża. Z pewnością przypadnie ona do gustu osobom chcącym wyciszyć swoje mieszkania czy domy. Podstawową kwestią w tym przypadku jest fakt, iż „tradycyjne podłogi” są na stałe przytwierdzone wylewką do stropu, a ich odmiana pływająca nie – panele, deski bądź płytki ceramiczne stanowią po prostu jedną, połączoną, płaszczyznę.
Warstwami podłogi pływającej są:
1. Wylewka podłogowa o grubości do pięciu centymetrów,
2. Izolacja przeciwwilgociowa (folia budowlana),
3.Izolacja akustyczna – specjalny styropian akustyczny bądź wełna mineralna 9ale twarda) o grubości do pięciu centymetrów.
Już po przeczytaniu powyższego uzyskujesz wskazówkę, iż podłoga ta przeznaczona jest raczej do pomieszczeń wysokich, ze względu na to, iż zastosowanie warstw znacznie podnosi jej poziom w stosunku do tradycyjnego rozwiązania. W zmian jednak za to, jeśli zostanie prawidłowo położona, wytłumi dźwięki zarówno uderzeniowe (kroki itp.) jak i powietrzne (głośną muzykę dochodząca z dołu, rozmowy itp.).
O posadzce pływającej można mówić jeśli bezpośrednio na stropie ułożono izolację akustyczna jak choćby płyty pilśniowe), a na niej wierzchnią warstwę podłogi. Co więcej, posadzka pływająca nie będzie nigdy połączona ze ścianami ani żadnymi innymi elementami konstrukcyjnymi co oznacza konieczności zastosowania szczeliny dyletacyjnej, maskowanej listwami przyściennymi mocowanymi do ściany. Nie należy również mylić podłogi pływającej z podłogą podniesioną, która również bardzo dobrze tłumi dźwięki.
Podłoga podniesiona składa się z następujących warstw:
1. Konstrukcji wsporczej (słupki zamocowane do stropu kołkami rozporowymi bądź przyklejone),
2.Usztywniające profile,
3. Płyty podłogowe.
Co bardzo ważne podniesiona podłoga występuje zazwyczaj w kombinacji z podwieszanym sufitem co oznacza, iż powinna być stosowana raczej w pomieszczeniach wysokich, szczególnie w kamienicach czy loftach.
Podłogi pływające mają jeszcze jedną zaletę – ich montaż jest bardzo prosty. Wpływa to na fakt, iż koszt jej położenia jest dużo tańszy od rozwiązań tradycyjnych, a dodatkowo cześć osób decyduje się ją położyć samemu, co ogranicza wydatki do samych materiałów bez robocizny.
Źródło obrazków:
budujesz.info
kompendiumbudowlane.wordpress.com