Głównym punktem w aranżacji sypialni jest zazwyczaj łóżko. To wszak najważniejszy mebel w tym pomieszczeniu. Ale nie samo łóżko tworzy klimat sypialni. Nie mniej ważna jest podłoga. Powiecie, że na co dzień nie zwraca się tak na nią uwagi? Może po prostu nie ma na co zwracać uwagi? Po pięknej podłodze nie przejdziesz obojętnie.
W sypialni praktyczność podłogi schodzi na drugi plan. Przede wszystkim liczą się jej walory estetyczne. Kto by nie chciał mieć pięknej podłogi? Dobrze jeszcze, żeby była przyjemna w dotyku. Nikt chyba nie lubi stawać bosą stopą na zimnej posadzce tuż po przebudzeniu. Dobrym rozwiązaniem będzie welurowa wykładzina lub dywan z wysokim i grubym włosiem. Pod warunkiem, że nie macie pupila, który lubi spać z wami w łóżku, albo pod nim. W takim wypadku na wykładzinie pozostanie jego sierść, którą trudno usunąć. Taki rodzaj podłogi wyciszy pomieszczenie i uczyni je bardziej przytulnym. Zarówno wykładzina jak i dywan mogą być w kremowym lub w innym jasnym kolorze. Przecież w sypialni nie chodzi się w butach, ani nie przesiadują w niej goście. Chyba, że sypialnia jest jednocześnie salonem, wtedy taki pomysł niekoniecznie musi się sprawdzić. Odpada to również jeśli jesteś alergikiem. Wykładziny i dywany są siedliskiem roztoczy. Jeśli już się na nie decydujesz, to wybieraj wykładziny z materiałów sztucznych. Wykładzinie wełnianej, choć uczula, nie można odmówić zalety jaką jest regulacja wilgotności w mieszkaniu. Wełna wchłania nadmiar wilgoci i oddaje ją, gdy powietrze w mieszkaniu staje się zbyt suche.
Równie przyjemna może być podłoga drewniana. Drewno jest naturalnym materiałem, który jest doskonałą izolacją termiczną jak i akustyczną. Deski podłogowe lub deszczułki posadzkowe, czyli parkiet, sprawią, że wnętrze stanie się przytulne i estetyczne. Zawsze można położyć miękkie dywaniki przy łóżku. Jeśli jednak drewno jest zadbane, szkoda je całkowicie zakrywać. Nie trzeba się tu kierować takim wyborem podłogi drewnianej jak w przypadku łazienki, kuchni bądź tarasu. Nie musi być ona wytrzymała, może być wykonana z litego drewna. Można wybrać mniej odporne gatunki, takie jak guatambu, tauari, palisander, wenge, kotibe, hewea czy bubinga.
Sypialnia to miejsce, w którym się odpoczywa. W relaksie może pomóc zastosowanie odpowiednich barw. Ciemna podłoga wycisza nas, podczas gdy jasna doda nam energii. Podłoga w sypialni może mieć odcień karmelowy lub brązowy. Może też być w kolorze czekolady, prawie czarna lub czarna, ale wtedy dobrze jest, aby sypialnia była duża i miała duże okna, by nie zrobiło się w niej zbyt ciemno i tym samym przytłaczająco. Przy ciemnej podłodze ściany i sufit powinny być jasne, zwłaszcza, gdy meble również są ciemne. Jeśli chcemy uzyskać stylizowaną sypialnie, możemy wybrać podłogę postarzaną, która będzie zawierała celowe niedoskonałości. Przy takiej podłodze powinno się podkreślić styl retro bądź styl vintage odpowiednimi dodatkami, np. fikuśną toaletką.