Podłoga na taras

Taras jest przedłużeniem domu. Łączy go z ogrodem i odwrotnie. Dlatego powinien być tak zaprojektowany by współgrał zarówno z jednym jak i z drugim. Jedną z najważniejszych części tarasy jest podłoga.

Podłoga na tarasie może być wykonana z różnych materiałów. Dobierając je trzeba wziąć pod uwagę architekturę domu i aranżację ogrodu. Jeśli dom jest drewniany lub w ogrodzie występują jakieś drewniane konstrukcje, altany, pergole lub ławki, warto zastosować na tarasie podłogę drewnianą. Musi to być jednak drewno egzotyczne, takie jak teak, jatoba, sucupita, banki rai czy massaranduba, bo jest ono bardzo wytrzymałe i bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Jest jednak również droższe niż lokalne drewno. Nie wymaga jednak zbyt skomplikowanej konserwacji. Można dobrać ciemniejsze lub jaśniejsze odcienie, które będą pasowały do otoczenia.

Dobrym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest deska kompozytowa. Jest to połączenie drewna i tworzywa PCV. Taka deska łączy w sobie zalety jednego i drugiego, eliminując przy tym ich wady. Tak więc taras wyłożony deską kompozytową jest przytulny, bo zachowuje ona ciepłą barwę drewna. Jest także wytrzymały i łatwy w utrzymaniu jak PCV. Deska kompozytowa nie nagrzewa się tak jak płytki ceramiczne, nie pęka, nie wypacza się. Jej montaż jest szybki i prosty.

Można też zdecydować się na gres, zwłaszcza gdy w ogrodzenia nie ma drewnianych konstrukcji, ani drewnianych podłóg czy paneli w pomieszczeniu, z którego wychodzi się na taras. Zazwyczaj jest to kuchnia lub sypialnia. W kuchni bardzo częstym rozwiązaniem podłogowym są właśnie płytki ceramiczne. Te na taras mogą być wybrane z tej samej kolekcji, aby zachować spójność i estetykę. Muszą być jednak mało nasiąkliwe. Najlepiej poniżej 4%, 3% jeśli to ma być gres szkliwiony. Choć lepiej wybrać nieszkliwiony. W pierwszym woda może dostać się pod warstwę szkliwa i stworzyć odpryski. W gresie nieszkliwionym woda może odparować. Gres powinien być również antypoślizgowy i odporny na warunki atmosferyczne, przede wszystkim na mróz i na słońce. Warto też zwrócić uwagę na klasę ścieralności. Im wyższa klasa, tym lepiej nadaje się na taras. Płytki układa się szybko. Można to zrobić samemu, gdy ma się odpowiednie narzędzia glazurnicze.

Ciekawym rozwiązaniem może być także kostka brukowa. Różnorodność kształtów i kolorów pozwala na ułożenie niepowtarzalnych wzorów. Kostka jest bardzo wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Jej lekko chropowata powierzchnia sprawia, że jest ona antypoślizgowa.

0 comments