Jakie podłogi nadają się do zastosowania ogrzewania podłogowego?

Jeżeli chcemy zdecydować się na zamontowanie ogrzewania podłogowego w którymś z naszych pomieszczeń musimy na samym początku zdawać sobie sprawę z tego, że materiał którym są one wykończone po pierwsze – musi być odporny na działanie wysokich temperatur, a po drugie – nie może hamować ciepła.

Pod tym względem materiałami idealnymi są płytki ceramiczne jak i te wykonane z kamienia. Aby ogrzewanie podłogowe, jak najlepiej spełniało swoje funkcje, należy wykończyć powierzchnię materiałem o wysokim stopniu przewodzenia ciepła. Jak wspomnieliśmy, najlepiej jeżeli będzie to ceramika lub kamień.
Zastosowanie tych właśnie materiałów ma jeszcze jeden zasadniczy plus. Podczas montaży mat grzewczych, ich przewody możemy zamontować bezpośrednio w warstwie mocującego posadzkę kleju. Znacznie skraca to drogę przepływu ciepła, w porównaniu z tym, gdy przewody musiałyby znajdować się w podkładzie. Zastosowanie wspomnianego podkładu konieczne jest w momencie, gdy mamy podłogę z drewna, laminowanych paneli czy też elastycznej wykładziny.
Mimo wszystko, wykładziny są lepszym rozwiązaniem, ponieważ warstwa ich samych jest zdecydowanie cieńsza niż grubość desek czy paneli, a przez to że są elastyczne dobrze znosić będą zmiany objętości spowodowane różnicami temperatury. Zanim jednak zakupimy konkretny rodzaj wykładziny, należy sprawdzić, czy ich producent nie widzi żadnych przeciwwskazań do zastosowania na maty grzewcze.
A jeżeli bardzo chcemy mieć drewnianą, ciepłą podłogę? O tym napiszemy w kolejnym wpisie, który będzie bezpośrednią kontynuacją.

0 comments