Podłogi bambusowe są nowością na naszym rynku, mimo to cieszą się sporą popularnością, która nieustannie wzrasta. A to wszystko dzięki dużej elegancji i gustowności, która charakteryzuje ten gatunek trawy. Tak, trawy. Bambus jest błędnie uznawany za drzewo, gdy tymczasem to roślina o drewnianych łodygach.
Jest też drogim wyborem, dlatego producenci, by zachęcić do kupna tego typu podłogi bardzo podkreślają jego zalety. Stawiają na elegancję, praktyczność a przede wszystkim ekologię. Trudno się z nimi nie zgodzić, bowiem dojrzewa on szybko, nie wymaga przesadzania ani nadmiernej pielęgnacji i używania pestycydów. Do tej pory odkryto około 1500 gatunków bambusa i nie jest to koniec. Występują w postaci cienkiej trzciny i potrafią urosnąć nawet do 50 metrów, przy czym jest on najszybciej rosnącą rośliną na świecie. Do osiągnięcia dojrzałości potrzebuje 5-6 lat. I właśnie ze względu na wyżej wymienione właściwości jego uprawa jest łatwa i szybka. Ścięty bambus jest uznawany za alternatywę dla najtwardszych z drzew, co w przypadku podłóg ma kluczowe znaczenie. Starsze bambusy są bardzo wytrzymałe, stąd bierze się tak duża ocena w testach twardości. Sprzedawane są jednak młodsze, a co za tym idzie bardziej miękkie. Aby dodać im wytrzymałości stosuje się twarde wykończenia oraz maluje deski kilkoma warstwami lakieru utwardzającego.
Deskę bambusową tworzy się obierając młode łodygi bambusa Mao lub Moso, by potem wykąpać je we wrzącym roztworze wody i kwasu borowego. W ten sposób usuwany jest cukier, który przyciąga termity, zabijane są insekty oraz zapobiega to powstawaniu grzybów i pleśni. Kolejno są suszone i łączone za pomocą klei. W tym procesie jest wytwarzany formaldehyd, co niekorzystnie wpływa na środowisko. Pozostając w temacie ekologii trzeba podważyć najważniejszy z argumentów stających po stronie bambusa. Otóż wiele lasów w Chinach jest ścinanych pod miejsce dla pól bambusowych. Skutkiem tego jest wymieranie wielu gatunków roślin i zwierząt, np. panda wielka, której naturalnym środowiskiem jest las, obecnie należy już do gatunków zagrożonych.
Wygląd bambusa charakteryzuje brak słoi, w końcu nie jest drzewem. Wyróżnia go również nietypowa barwa, która rozjaśnia się z czasem. Dojrzały bambus dobrze zachowuje się w kontakcie z wodą, dlatego może być stosowany w łazience nadając jej elegancji i gustowności. Niestety nie można mieć pewności czy nie został on ścięty niedojrzały. W procesie karbonizacji nadawane jest mu ciemno-bursztynowe zabarwienie. Osłabia on jednak znacznie włókna, przez co deski stają się mało odporne na uszkodzenia. Ze względu na ustawienie bambusy karbonizowane dzieli się na wertykalnie i horyzontalnie. Mimo ich krótkiej żywotności w porównaniu z naturalnym bambusem, przeważają względy estetyczne i klienci dużo częściej decydują się na ich zakup.