Rodzaje i właściwości dywanów

Podstawową cechą, która określa jakość dywanu jest ilość punktów (pęczków) znajdujących się na metrze kwadratowym. W najprostszym tłumaczeniu jest to ilość pojedynczych, widocznych włosków dywanu na metr jego powierzchni. Standardowo dla dywanów gładkich ilość punktów mieści się w granicach  150 – 500 tysięcy, co pozwala się cieszyć jego miękkością i już daje wyraźny wzór.

Gęste dywany jedwabne lub wiskozowe mogą mieć nawet dwa miliony punktów co pozwala uzyskać wzór dywanu przypominający wręcz obraz.  Im grubsze jednak włókno, tym trudniej zmieścić dużą liczbę punktów na określonej powierzchni. I tak np. dywany typu shaggy o bardzo grubej nitce runa będą miały około 50 tysięcy punktów na metr kwadratowy. I choć nie uzyska się już na nich tak dokładnego wzoru, to nadal będą miękkie i puszyste – co jest ich podstawową zaletą.

Kolejną istotną cechą dywanów jest ich waga na metr kwadratowy. Im jest ona wyższa, tym dywan masywniejszy, bardziej miękki i lepszy. Wiąże się o bezpośrednio ilością pęczków, wysokością runa oraz jego grubością. Im te wartości wyższe, tym dywan lepszy jakościowo. Jakość dywanu zależy też od rodzaju włókna z jakiego jest wykonany. Tutaj  możemy podzielić dywany na te  z włókien naturalnych, takich jak wełna, jedwab czy bawełna oraz z  włókien sztucznych np. polipropylen, akryl, wiskoza i inne.

Nie każdy dywan sprawdzi się w dowolnym pokoju.  Przed wybraniem się na zakupy, warto zastanowić się czy zamierzamy kupić dywan do sypialni,salonu czy  pokoju dziecka.

– Do sypialni – najlepsze są tu puszyste, miękkie dywany, jak np.  „shaggy” z długim włosem, a także te z wełny oraz akrylu.

– Do pokoju dziennego i salonu – wybiera się często duże, komfortowe i eleganckie dywany. Mogą być  wzorzyste lub jednokolorowe. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu mamy zamiar zaaranżować wnętrze.

– Do pokoju maluszka –  najlepiej by dywan był miękki, antyalergiczny, odporny na brud i łatwy w czyszczeniu.

– Do pokoju nastolatka – proponujemy nowoczesne dywany, gdyż młodzież preferują ciekawy design.

0 comments