podłoga w kuchni

Środki do pielęgnacji podłóg

Ci, którzy są na etapie budowy lub remontu, zastanawiają się, jaką podłogę wybrać. Ci, którzy już urządzili własne lokum, być może rozmyślają, z jakich środków korzystać, by nowa i błyszcząca jeszcze podłoga pozostała taką na długo. Oto kilka słów na temat środków pielęgnacyjnych przeznaczonych do podłóg.

Jak wybrać odpowiedni środek?

Ile rodzajów podłóg, tyle różnych produktów do ich czyszczenia i konserwacji. Dlatego też podstawową zasadą, o jakiej powinniśmy pamiętać, wybierając odpowiedni produkt, jest typ podłogi lub materiału, do jakiego jest on przeznaczony. Do drewnianej, lakierowanej podłogi przeznaczone są inne środki niż do kafelek.

Kolejnym kryterium wyboru jest przeznaczenie danego specyfiku. Chcemy wyczyścić podłogę, czy ją odświeżyć? Nadać jej połysk, czy odtłuścić? W zależności od naszych potrzeb powinniśmy szukać środków o konkretnym przeznaczeniu.

Przed zakupem wybranego specyfiku warto zdecydowanie przeczytać informacje zamieszczone na jego opakowaniu. Powinny one dokładnie określać przeznaczenie środka oraz ewentualne zastrzeżenia, wskazujące do jakich powierzchni się on nie nadaje.

Produkty

Dostępne na rynku produkty przeznaczone do szeroko pojętej pielęgnacji podłóg można podzielić na:

  • środki czyszczące
  • środki pielęgnujące
  • środki konserwujące i ochronne

Wiele z nich pełni jednocześnie kilka ról, np. czyszczącą i pielęgnacyjną, pielęgnacyjną i ochronną itd. Jedne z nich czyszczą, ochraniają i jednocześnie nadają połysk, a inne są ściśle skoncentrowane i przeznaczone jedynie do usuwania zanieczyszczeń. Jedne wymagają spłukania czystą wodą, inne, zwłaszcza tzw. preparaty ekspresowe, nie.

Większość wymienionych środków przeznaczonych do podłóg dostępna jest w różnych formach. Mogą to być koncentraty, płyny i spraye, ale także mydła, pasty, emulsje, balsamy czy zmywacze.

Zadbana podłoga z Castoramą

Wybór środków, które pomogą nam zadbać o nasze podłogi, jest spory. Bez względu na to, jaki rodzaj materiału wykończeniowego wybraliśmy do swojego domu, z łatwością znajdziemy odpowiednie preparaty, które utrzymają podłogę w dobrym stanie. Warto wybrać się więc na przykład do świętującej swoje kolejne (już 17-ste) urodziny Castoramy, gdzie z pewnością dopasujemy odpowiedni dla nas produkt. Tutaj natomiast znajdziecie inne porady dotyczące tematu podłóg: http://www.castorama.pl/olejowanie-drewnianej-podlogi-jak-je-poprawnie-wykonac.html?adviceGroup=&adviceType=&adviceTopic=

Photo credit: jturn / Foter / CC BY

Photo credit: 3mieszczanka / Foter / CC BY-NC-SA

One comment

  1. kocham sprzatac · 28 lipca, 2014

    najważniejsze żeby wybrać środki odpowiednie do rodzaju podłogi – inaczej czyści się podłogi drewniane, inaczej panele a jeszcze inaczej różne rodzaje płytek. I warto wybierać takie środki, które nie tylko czyszczą, ale także konserwują – bo jak wiadomo podłogi są najbardziej narażone nie tylko na zabrudzenia ale i na uszkodzenia.