Wybierz lakier dla swojego parkietu

Parkiet jest nie tylko ważnym elementem w tańcu czy też w różnych halowych dyscyplinach sportu, gdzie zawodnicy sprawdzają się w rywalizacji. To także bardzo istotna część wnętrza naszego domu czy mieszkania. Każdy z wyżej opisanych potrzebuje odpowiedniej opieki i ochrony, którą zapewniają specjalistyczne lakiery. Z jakimi rodzajami lakierów mamy do czynienia na rynku, na jakie warto postawić i czym się przy tym kierować?

Lakiery pomagają chronić nasz parkiet przed zanieczyszczeniami, różnego typu uszkodzeniami i wilgocią, która nie jest przyjacielem gładkiego i dobrze wyglądającego drzewa. Wybierając odpowiedni lakier musimy kierować się tym, z czego wykonane jest nasze podłoże. Jeśli jest to np. sosna, która jest wyjątkowo słaba, nawet najlepszy z nich nie będzie potrafił uchronić naszego parkietu przed zarysowaniami i uszkodzeniami, wynikającymi ze standardowego użytkowania, jak np. przechadzki na obcasach, niekoniecznie tylko w kobiecym wykonaniu.

 

Główny podział lakierów możemy wyznaczyć pomiędzy wodne i rozpuszczalnikowe. Te pierwsze są powszechnie uznawane za gorsze, aczkolwiek ten osąd jest z lekka przesadzony, bowiem najlepsze z nich mają swoje plusy. Należą do nich wysoka odporność na ścieranie, działanie wilgoci, uderzenia i elastyczność. Istotną informacją dla tych, którzy mają czułe nosy, lakiery wodne nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów. Są jednak o wiele trudniejsze, jeśli chodzi o samo ich nałożenie na nasze drewno. Nakładanie lakieru może tylko wydawać się proste, przypomina bowiem zwykłe malowanie ścian czy sufitu, z tymże w tym przypadku sprawa jest bardziej przyziemna. Przy tym zadaniu przyda nam się niedrżąca i czuła ręka bądź odpowiedni do tego… fachowiec.

Rozpuszczalnikowe – jak sama nazwa wskazuje, ich rozcieńczaczem jest tak popularny również przy malowaniu rozpuszczalnik. Wręcz odwrotnie niż wodne, potrafią zdecydowanie dokuczyć naszemu węchowi. Nieprzyjemny zapach potrafi utrzymywać się nawet do kilku miesięcy, jeśli zastosujemy np. środek chemoutwardzalny.

Eksperci twierdzą, że obecnie na rynku najlepsze są poliuretanowe dwuskładnikowe lakiery  – po ich użyciu parkiet lśni przez długi czas, mimo dość intensywnego użytkowania, dlatego też są to najbardziej popularne lakiery. Akrylowe łatwo się rozprowadzają, ale nie są zbyt trwałe, jeśli chodzi o uszkodzenia. Podobnie jest w przypadku uretanowych, które zaś są tańsze i świetnie sprawdzają się przy mocno pracującym drewnie, w połączeniu z alkidowymi stanowią dobre rozwiązanie z kurczącym i rozszerzającym się drewnem. Mając do czynienia z lakierami epoksydowymi, wracamy do sytuacji z wdychaniem dość nieprzyjemnych i niezdrowych zapachów, mają one jednak dobre właściwości mechaniczne.

 

0 comments