wykładzina pvc

Wykładziny PVC – uniwersalne podłogi

Wykładziny PVC to tanie i praktyczne rozwiązanie niegdyś szeroko stosowane w wielu polskich domach, dziś nadal cieszy się popularnością. Dobra wykładzina przetrwa lata, wytłumi mieszkanie, ułatwi konserwację podłogi, kolorystycznie i namacalnie ocieplą pokój. Na rynku spotkamy szereg różnych typów wykładzin, o różnych cechach i przeznaczeniu. Poznajmy je bliżej.

Wykładziny PVC (choć bardziej popularna jest błędna forma PCV) to rodzaj elastycznej okładziny wykonanej z polichlorku winylu, którą wzmacnia się rozmaitymi dodatkami, w postaci stabilizatorów, plastyfikatorów czy barwników.

Wyróżniamy dwa typy wykładzin PVC: homogeniczne i heterogeniczne. Cechą charakterystyczna tych pierwszych jest to, że na całej swej grubości mają taką samą konsystencję, a także kolor – co szczególnie jest przydatne, gdy wykładzina PVC ulegnie zarysowaniu – wówczas uszkodzenia nie są tak bardzo widoczne. Wykładzina heterogeniczna zaś składa się z warstw różnego rodzaju. Na wierzchu posiadają one niewielkiej grubości specjalną warstwę folii, która umożliwia zastosowanie skomplikowanych i efektownie wyglądających nadruków. Wykładziny heterogeniczne nadają się do mieszkań, z kolei wykładziny monogeniczne  znajdują zastosowanie w różnorodnych pomieszczeniach gospodarczych.

Na co patrzyć przy zakupie?

Wybierają wykładzinę do mieszkania oczywiście najpierw patrzymy na wzór, kolor i fakturę wykładziny PCV, ale ważne są również parametry techniczne wykładziny:

  • grubość – im większa, tym lepiej
  • warstwa PU – dodatkowe wzmocnienie powierzchni wykładziny
  • odporność na ścieranie – do pomieszczeń mieszkalnych zazwyczaj używa się grupy T, co oznacza najwyższą klasę ścieralności.

Kupując wykładzinę PVC koniecznie należy sprawdzić oznaczenie klasyfikacji użytkowania – przeważnie jest w postaci piktogramu wraz dwoma cyframi. Pierwsza cyfra informuje o tym, do jakich wnętrz dana wykładzina jest przeznaczona (2 – mieszkalne, 3 – obiektowe, 4 – przemysłowe). Druga cyfra informuje nas o intensywności użytkowania – od cyfry 1 – mała intensywność użytkowania, do cyfry 4 – duża intensywność (dotyczy tylko użytku obiektowego).

2 comments

  1. Wojtek @ polerka · 25 lipca, 2014

    Jakiej firmy wg Was najlepiej wybrać wykładzinę do pomieszczenia biurowego?

  2. Adam · 25 lipca, 2014

    Też długo już zastanawiam się nad położeniem wykładziny PCV lub tzw. linoleum w biurze zamiast wykładziny dywanowej. Kiedyś u znajomego widziałem takie podłogi ale były dość zniszczone przez interesantów przewijających się przez biuru. no i właśnie mam obawy o trwałość takich rozwiązań. Czy dobrze to będzie wyglądało po pół roku używania? Może mój znajomy nie zwrócił uwagi na odpowiedni dobór wykładziny i zastosował zbyt delikatną?
    Czy macie doświadczenia w zastosowaniu tego typu wykładzin w biurach o średnim obciążeniu interesantami?