Chcąc posiadać w naszych pomieszczeniach piękne podłogi często poszukujemy najbardziej wyjątkowych na rynku ofert. Zastanawiamy się jakiego drewna użyć, o jakim kolorze, jakiej twardości. Rozstrzygamy kwestię, czy mają być to panele podłogowe czy też nie, itp. Od niedawna, jedną z ciekawszych i bardziej niestandardowych rodzajów podłóg jest mozaika.
Jak wyglądają płyty mozaikowe
Mozaika składa się z wielu niewielkich listewek, których wymiary wynoszą :
- szerokość 18-23 mm;
- grubość 8-10 mm;
- długość 115 – 165 mm.
Elementy składowe mozaiki układane są naprzemiennie w dwóch kierunkach, dzięki czemu otrzymywany jest niestandardowy efekt. Elementy te mogą być przeróżnych kolorów tworząc specyficzne „szachownice”. Płyty mozaiki mogą mieć kształt prostokąta lub kwadratu. Drewno, z którego mogą mieć utworzone to m.in. dąb, buk, jesion, a także niektóre z drzew szlachetnych jak np. ciemnobrązowe marbau.
Jak montowane są płyty mozaikowe
Płyty mozaikowe naklejane są (za pomocą kleju dyspersyjnego) do podłoża gładkiego lub wypoziomowanego. Następuje to poprzez nałożenie ich na równomierne rozprowadzonej warstwie kleju. W przypadku pozostania szczelin należy je wykończyć specjalnym lakierem.
Ze względu na niską odporność na wilgoć, mozaika przeznaczona jest głównie do pomieszczeń zamkniętych.
Cena mozaiki nie jest wysoka, co może być widoczne w związku z niezbyt długą żywotnością płyt.
Mozaika ze względu na liczne walory estetyczne jak i swoje właściwości jest wybierana przez coraz większą liczbę Polaków. Z pewnością warto wziąć ją pod uwagę wybierając lub zmieniając podłogę.