Jak wybrać dywan? Część II – dywany z tworzyw sztucznych

W pierwszy wpisie dotyczącym tytułowej tematyki radziłem Ci jak wybrać dywan, jeśli chodzi o te, stworzone z surowców naturalnych. Ten tekst poświęcę natomiast krótkiemu opisowi dywanów z tworzyw sztucznych – podpowiem czym charakteryzują się poszczególne z nich, a także jakie są dobre do konkretnych typów pomieszczeń.

Dywany z tworzyw sztucznych można podzielić na kilka podstawowych rodzajów, w zależności od surowca z jakiego zostały stworzone. Pierwszym z nich są dywany z polipropylenu (w skrócie PP) czyli najczęściej występującej w polskich domach grupy. Cechują się dużą szorstkością, są niezbyt przyjemne w dotyku ale również są bardzo odporne na wilgoć, ścieranie, nie tracą kolorów, a przede wszystkim nie atakują ich mole. Szczególnie polecane dla osób posiadających w domu ogrzewanie podłogowe oraz alergików (mają właściwości antystatyczne). Należy również wyróżnić te stworzone z heat-set lub heat-set frise (PPBCF) czyli z ulepszonego polipropylenu. Specjalny rodzaj struktury powoduje, iż runo jest wysokie przez co imituje wełnę. Bardzo odporne na ścieranie i utratę kolorów.

Dywan stworzony z poliamidu (PA) jest równie odporny na ścieranie, prosty w czyszczeniu oraz nie przyciąga moli. Jego kolor będzie bardzo efektowny, a także dywan nada się dla alergików. Dywany akrylowe to ich podgrupa – ich miękkie runo imituje wełnę Łatwo je czyścić oraz są odporne na bakterie i pleśń. Mają też właściwości izolacyjne i trzymają ciepło.

Dywany poliestrowe są miękkie w dotyku oraz wyglądają w miarę naturalnie. Udeptywanie oraz uszkodzenia mechaniczne nie stanowią dla niego problemu.

Wiskoza to z kolei materiał powstający na skutek obróbki celulozy. Wyraziste barwy oraz kolory, lekkość oraz odporność na bród i kurz to cechy tego materiału. Nie są natomiast zbyt miłe w dotyku – stwarzają raczej wrażenie wilgotnych i śliskich.

„Shaggy” to z kolei dywany o długim, około 10 centymetrowym runie. Bardzo przytulne, sprężyste, nadające się do pokoju dziecięcego lub sypialni. Akumulują brud i sierść więc nie poleca się ich alergikom ani posiadaczom psów lub kotów. „Shagggy cut&loop” to ich odmiana z wysokim runem i wyciętym na nim wzorem. Dzięki zróżnicowaniu długości nitek osiąga się bardzo ciekawe efekty.

Ostatnim z rodzajów, jaki chcę Ci zaprezentować, jest dywan typu sizal. Bezrunowy, szorstki oraz twardy wykonany jest z rożnych materiałów jak na przykład skóra czy włókna sztuczne. Idealny dla alergików lub posiadaczy futrzastych zwierząt.

 

 

 

ść.

dywany-skóry – owcza, bydlęca: można je położyć w sypialni, w pokoju gościnnym, przy kominku. Nie muszą być naturalne – to dobra wiadomość dla obrońców praw zwierząt.

0 comments