Jak myć podłogi?

Każdy rodzaj podłogi wymaga innej pielęgnacji i codziennego mycia w inny sposób. Środki chemiczne, jakich używamy do mycia powierzchni, powinny być dostosowane do rodzaju materiału lub na tyle delikatne, aby w żaden sposób nie zaszkodziły naszym podłogom.

Linoleum

Do mycia linoleum można zastosować szare mydło lub produkty przeznaczone specjalnie do zmywania tego typu podłogi, przy czym należy pamiętać o tym, aby unikać produktów zasadowych lub o właściwościach ściernych. Po umyciu starannie należy przetrzeć podłogę ściereczką nasączoną płynną pastą do linoleum. Czarne smugi powinny zniknąć po zastosowaniu miękkiej gumki do ścierania ołówków. Jeśli podłoga jest bardzo brudna, przed myciem należy dokładnie wyszorować ją terpentyną.

Wykładzina

Odkurzając wykładzinę odkurzaczem ze specjalną końcówką ze schowanym włosiem, uda nam się usunąć cały, głęboko wbity kurz. Jeśli chcemy zapobiec blaknięciu kolorów lub chcemy ożywić barwy swojej starej wykładziny, możemy przetrzeć ją ściereczką nasączoną w roztworze maksymalnie czterech łyżek amoniaku zmieszanych z litrem zimnej wody. Równie skuteczną metodą na odświeżenie wykładziny jest przetarcie jej roztworem denaturatu i wody.

Terakota

Powierzchnie niewoskowane należy często myć letnią wodą z dodatkiem szarego mydła, po czym spłukuje się je i starannie wyciera do sucha przy pomocy ściereczki, która nie pozostawia włókien. Powierzchnie woskowane należy umyć i osuszyć, a następnie zapastować woskiem o odpowiednim kolorze. Po wsiąknięciu wosku w podłogę należy ją dokładnie wypolerować.

Płytki ceramiczne i kamionkowe

Podłogi wykonane z płytek należy przetrzeć wełnianą ściereczką, a następnie umyć wodą z dodatkiem płynu do naczyń i kilkoma kroplami środka nabłyszczającego. Jeśli brud zebrał się w szczelinach chropowatych płytek, należy wyszorować go przy pomocy twardej szczotki i mydła. Bardzo brudne płytki myje się gorącą wodą z dodatkiem amoniaku i wybranego przez siebie silnego detergentu.

0 comments