podłoga

Jak wybrać lakier do parkietu?

Lakiery do parkietu to bardzo liczna grupa produktów, których celem jest – jak sama nazwa wskazuje – przede wszystkim ochrona parkietu, przed różnego rodzaju uszkodzeniami oraz insektami, które tak często atakują drewno. Czy jednak wiemy jak należy wybrać ten właściwy lakier? Czy potrafimy poprawnie go nałożyć, oraz czy wiemy, jak długo musi schnąć taki lakier, aż będzie można chodzić po nowym parkiecie?

 

Większość osób odpowie na te pytania twierdząco. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że ich wiedza może być w tym zakresie błędna, lub też zbyt mała. W efekcie wybierają złe lakiery do parkietu, co przekłada się na to, że parkiet szybciej się niszczy, szybciej widać na nim zarysowania, a niekiedy także nie jest dobrze zabezpieczony przed szkodnikami. Jak więc należy wybierać lakier, aby parkiety były jak najlepiej chronione? No co należy zwracać uwagę, a przede wszystkim jakich błędów należy unikać?

W pierwszej kolejności należy mieć świadomość tego, że nie należy kupować tak zwanych uniwersalnych lakierów, jeśli nasz parkiet jest wykonany z jednego rodzaju drewna. Uniwersalne lakiery są dobre tylko i wyłącznie wtedy, kiedy swój parkiet ułożyliśmy z licznych kawałków pochodzących z różnego rodzaju drewna. Wtedy jest to wybór najbardziej korzystny. Natomiast, jeśli układamy swój parkiet tylko i wyłącznie z jednego rodzaju drewna, wtedy należy wybrać lakier przeznaczony właśnie do tego konkretnie rodzaju. Jego struktura oraz składniki pielęgnujące, jak i ochronne zostały dobrane w taki sposób, aby chronić ten właśnie gatunek.

 

Należy pamiętać także o tym, że zwykle nakłada się dwie, a niekiedy nawet i trzy warstwy lakieru. Takie powtórzenie zabiegu ma przyczynić się do tego, że parkiet będzie lepiej chroniony. Kolejną warstwę można nałożyć dopiero wtedy, kiedy poprzednia wyschnie. Jeśli temperatura panująca w naszym domu, jest bardzo wysoka, wtedy proces schnięcia następuje bardzo szybko. Jeśli jednak zalecenia producenta są inne, należy je bezwzględnie przestrzegać. Zanim jednak zostanie nałożony lakier, pokryjmy nasz parkiet specjalnym środkiem chroniącym drewno przed kornikami, oraz innymi pasożytami obecnymi w drewnie. Pomimo tego, że jest to proces, który powinien mieć miejsce podczas produkcji parkietu, to nie zaszkodzi po raz kolejny go powtórzyć. Pamiętajmy również o tym, aby poszczególne etapy prac wykonywać bardzo dokładnie, tak by żadne fragment parkietu nie został pozbawiony ochrony.

 

Przy współpracy ze sklepem Castorama.

 

0 comments