Kiedy wezwać fachowca od podłóg

Dzięki rozbudowanej ofercie marketów budowlanych znacznie zwiększyła się liczba osób, która prowadzi na własną rękę prace remontowo-budowlane. Jednak wizyta fachowca będzie niezbędna w przypadku zmiany wyglądu podłogi – i nie chodzi tutaj tylko o wynajęcie ekipy do cyklinowania drewnianych podłogowych desek.

Raz położona podłoga przetrwa wszystko – ale pod dwoma warunkami. Po pierwsze, o ile została ułożona przez znawców w swojej sztuce i po drugie – jeżeli w używaniu podłogi wyraźna była dbałość o jej konserwację. Jednak nawet regularne olejowanie czy lakierowanie nie ochroni drewnianej podłogi przed zużyciem w tak ekstremalnych dla tego materiału miejscach, jakimi są kuchnia i łazienka.

Kupując mieszkanie na przykład w starej kamienicy widzimy stan zachowanych podłóg, jednak nie wiemy, co się pod nimi kryje, w jakim stanie są zachowane elementy konstrukcyjne. To okazać się może jedynie po otwarciu podłogi, by naocznie przekonać się jak prezentują się na przykład legary. Tutaj przyda się opinia nadzoru budowlanego.

Jest to o tyle ważne, że niejednokrotnie nowi mieszkańcy widząc źle zachowane deski podłogowe w kuchni czy w łazience decydują się na przykrycie ich za pomocą płyty osb, po to aby na niej ułożyć nową warstwę desek, parkiet czy terakotę – wszystkie użyte do tego materiały mają odpowiednią wagę, której nadgryzione zębem czasu i zaniedbania legary mogą nie wytrzymać. W tym wypadku zachodzi możliwość katastrofy budowlanej i wszelkie ryzyko należy wykluczyć.

autor: cajsa lilliehook źródło: foter.com CC - BY SA

autor: cajsa lilliehook źródło: foter.com
CC – BY SA

Sprawdzona ekipa przyda się również przy wymianie podłogi na nową i układaniu jej – dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszelkie prace i zabezpieczenia są wykonane należycie. Bez wystarczającej ilości wiedzy i doświadczenia powyższe prace co prawda są możliwe do wykonania, jednak będą one długie i żmudne – kto wie czy w ich trakcie jednak nie pojawi się konieczność wezwania pomocy. Lepiej zdecydować się na to od razu. Inaczej przedstawia się sprawa renowacji powierzchni podłogi – wybór odpowiednich specyfików i same prace nie nastręczą tylu kłopotów i niespodzianek.

0 comments