Jakie lakiery do parkietu?

Lakierowanie drewnianej posadzki to wciąż najbardziej popularna metoda jej konserwacji. Aby zrobić wszystko jak należy, przy wyborze odpowiedniego lakieru, musimy zwrócić uwagę nie tylko na kolor i efekt dekoracyjny lakieru, ale również na rodzaj pomieszczenia oraz przewidywane obciążenia, jakim będzie poddawana podłoga.

Lakier to dobry środek konserwacyjny. Chroni drewnianą podłogę nie tylko przed chemicznymi, jak i również mechanicznymi uszkodzeniami. Ogrom różnych lakierów na marketowych półkach czyni jednak wybór odpowiedniego do naszych zastosowań niezwykle trudną czynnością. Lakiery różnią się bowiem nie tylko sposobem rozcieńczania (wodorozcieńczalne czy rozpuszczalnikowe), ale także zawartymi w nich żywicami i ilością składników (jedno i dwuskładnikowe)

Podstawowe rozróżnienia

Najlepszą ochronę drewnianej posadzce zapewnią lakiery rozpuszczalnikowe poliuretanowe jedno- i dwuskładnikowe, a także wodorozcieńczalne poliuretanowe dwuskładnikowe. Takie lakiery najlepiej stosować w miejscach sporego ruchu: w przedpokojach, korytarzach na schodach. Nieco słabsze właściwości chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi mają lakiery wodorozcieńczalne jednoskładnikowe poliuretanowe lub rozpuszczalnikowe alkidowo-uretanowe. Stosujmy je w pomieszczeniach o umiarkowanym ruchu, choćby w sypialniach czy pokojach dziecięcych. Najsłabszą ochronę drewna zapewni zaś jednoskładnikowy wodorozcieńczalny lakier akrylowy – jego stosowanie powinno ograniczyć się do stolarki, typu drzwi, parapety, okna czy mebli.

Kilka porad

W przypadku lakierów poliuretanowych należy pamiętać o tym, że ma on własności ściemniające parkiet, aby tego uniknąć należy zastosować odpowiedni podkład. Do drewna z drzew krajowych najlepszymi podkładami pod lakiery poliuretanowe są te oparte o nitrocelulozę, natomiast do lakierów wodorozcieńczalnych stosujemy podkłady bazujące na akrylach. Z kolei drewno egzotyczne świetnie przyjmuje kombinację podkładu nitro i rozpuszczalnikowego lakieru  poliuretanowego. Pamiętać też należy, że kluczowa jest także metoda aplikacji lakieru w technologii trójwarstwowej (1 warstwa podkładu + 2 warstwy lakieru wraz ze szlifem pomiędzy warstwami). Solidny wybór tego lakierów znajdziemy tutaj.

0 comments