Kupujemy panele

Coraz częściej decydujemy się na panele podłogowe w całym mieszkaniu. Kiedyś były zarezerwowane wyłącznie dla salonów, obecnie kładziemy je także na podłogach w naszych kuchniach I łazienkach. Wybór paneli w supermarketach jest ogromny, dlatego zazwyczaj mamy problem z ich wyborem. Doradzamy czym się kierować przy kupnie paneli podłogowych.

Panele są obecnie bardzo popularnym materiałem wykończenia podłóg. Są stosunkowo tanie, trwałe I eleganckie. Ich ogromnym plusem jest to, że możemy je z łatwością położyć samodzielnie, bez potrzeby zatrudniania fachowców. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają trochę czasu i lubią majsterkować. Jeżeli zależy nam na czasie, to warto jednak zatrudnić specjalną ekipę, która w jeden dzień zamontuje nam podłogi. Decyzja o tym, kto nam położy panele nie jest jednak taka trudna jak sam wybór paneli.  Na rynku dostępne są panele w różnych kolorach i o różnej grubości. O ile wybór kolorystyki jest wyłącznie kwestią naszego gustu, to na oznaczenia paneli powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

panele pogłogowe

Producenci wypuszczają na rynek coraz cieńsze panele. Do tej pory standardem było 8mm, obecnie spotyka się nawet 6mm. Trzeba pamiętać, że to właśnie od grubości zależy trwałość paneli i ich odporność na uszkodzenia mechaniczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na oznaczenie klasy użyteczności, która zazwyczaj znajduje się na opakowaniu. Panele wszystkich producentów poddawane są identycznym badaniom, dlatego możemy bez problemów porównywać panele różnej marki. Wyróżniamy sześć klas: 21, 22, 23, 31, 32 i 33. W takich oznaczeniach pierwsza cyfra określa pomieszczenie w których panele mogą być używane – 2 to panele do domu, 3 do obiektów użyteczności publicznej. Druga cyfra oznacza natężeniu ruchu, które panele są w stanie wytrzymać. Im wyższa jest jej wartość, tym większe może być natężenie ruchu w pomieszczeniu.

Jeżeli dobrze przemyślimy wybór paneli i dobierzemy je odpowiednio do naszych potrzeb, to możemy być pewni że będą nam długo i dobrze służyć.

0 comments