Mozaika kamienna jako podłoga

Kamienne mozaiki to bardzo ciekawy materiał wykończeniowy dla ścian i podłóg, szczególnie tam, gdzie panuje dość intensywny ruch. Jeśli weźmie się pod uwagę, iż ich trwałość oraz bardzo ciekawy wygląd można zacząć się zastanawiać nad tego typu rozwiązaniem bardzo poważnie.Kwarc, trawertyn oraz marmur są to najczęściej wykorzystywane surowce do tego typu podłoża. Odpowiednio przycięte, obrabiane i polerowane tworzą wiele ciekawych i niepowtarzalnych wzorów. W modzie są również mozaiki składające się z obłych kamyków rzecznych. W tym ostatnim przypadku najlepiej jest użyć białych klejów i spoin do płyt z kamienia.

Ceny tego typu materiału wahają się od 350 złotych do 650 złotych za metr kwadratowy. Jeśli ktoś jest bardzo wymagający, a przy tym ma zasobny portfel, istnieje możliwość zamówienia mozaiki z kamienia półszlachetnego czyli nocy Kairu, piasku pustyni czy tez na przykład oka tygrysa. Ceny to zazwyczaj kilka tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Co należy mieć na uwadze planując tego typu podłogę? Przede wszystkim jakoś tworzywa, szczególnie w pomieszczeniach, gdzie ma się do czynienia z dużym ruchem oraz gdzie są zwierzęta. Nawet najładniejsza podłoga, po uszkodzeniu, nie dość że straci swój blask to jeszcze przestanie być funkcjonalna. Nie pisząc oczywiście o dużych kosztach naprawy.

Nie należy się oczywiście zniechęcać, ponieważ efekty są bardzo często świetne i mogą one całkowicie spersonalizować nasz dom, a przede wszystkim uczynić go niepowtarzalnym. Jeśli weźmie się pod uwagę również to, iż w niewielu domach można odnaleźć tego typu podłogi i jest to z pewnością recepta na przełamanie nudy i odróżnienie się od tysięcy innych, domowych, wnętrz i wystrojów.

Problemem może być znalezienie fachowca mającego doświadczenie w tego typu pracach – nie są one popularne, a drogą inwestycję należy raczej powierzać osobie z doświadczeniem, wyczuciem estetyki oraz znającej się na swoim fachu. W przeciwnym przypadku może Cię spotkać duże rozczarowanie, gdy zamiast pięknej podłogi uzyskasz coś, z czego nie będziesz zadowolony.

 

0 comments