Naturalny kamień w łazience

Współcześnie najmodniejsze projekty łazienek (i nie tylko) przywoływać mają skojarzenia z naturą. Szczególnie właśnie w miejscu, gdzie panuje jeden z głównych żywiołów czyli woda.
Najbardziej popularnym z materiałów wykończeniowych do podłóg łazienkowych jest wyłożenie jej powierzchni płytkami ceramicznymi. Dla tych jednak, którzy również w swojej łazience chcą stworzyć niepowtarzany klimat, mamy propozycję – płytki z kamienia naturalnego.
Prac z tym materiałem z pewnością nie powinniśmy podejmować się sami i to już na etapie wstępnych projektów. Dobrze będzie zlecić projekt profesjonaliście, który zadecyduje o wielkości kamiennych płyt dopasowując je do powierzchni łazienki tak, aby konieczne było jak najmniej cięć.


Najczęściej wykorzystywane rodzaje kamieni to trawertyn, granit, onyks i marmur. Najbardziej trwałym z wymienionych jest granit, który jest świetnym materiałem również na ściany, czy blat z umywalką.
Marmur, wprawdzie mniej wytrzymały, ale bardziej dekoracyjny, z pewnością nada łazience eleganckiego, luksusowego charakteru. Jego minusem jest jednak fakt małej odporności na detergenty, które powodować mogą trwałe plamy na powierzchni.


Najbardziej modnym jest trawertyn, mimo iż jest materiałem dość kruchym. Montaż płyt trawertynowych wymaga użycia zaprawy z białym cementem, ponieważ inne mogą wywołać jego przebarwienia.
Jednak przy odpowiednim montażu i pielęgnacji powierzchni z kamienia naturalnego możemy być pewni niepowtarzalnego efektu. Sam materiał idealnie będzie współgrał z drewnianym wyposażeniem łazienki.

0 comments