Dywan czy wykładzina?

Piękne drewniane podłogi dodają wnętrzu niewątpliwego uroku. Jednak nie zawsze można pozwolić sobie na całkowite ich odkrywanie. W niektórych miejscach lepiej zakryć podłogę czy parkiet, przynajmniej jej część.

 

Szczególnie narażona na zniszczenie jest podłoga w mieszkaniu, gdzie przebywają dzieci i zwierzęta. W takim wypadku lepiej pomyśleć o położeniu dywanu lub wykładziny. Co wybrać?

Wykładzina z pewnością sprawi, że wnętrze pomieszczenia będzie cieplejsze. Położona na całą podłogę zakryje płytki lub parkiet, dzięki czemu nie będziemy musieli stąpać po zimnej powierzchni. Wykładzinę możemy dowolnie przycinać, regulując tym samym jej rozmiar. Teraz sklepy oferują wiele tak wiele wzorów, że dobór wykładziny do każdego pokoju, czy to salonu, czy pokoju dziecięcego lub młodzieżowego, nie będzie stanowić problemu. Nie łudźmy się co do ceny – koszt kupienia i położenia wykładziny nie będzie niższy niż w przypadku kupna dywanu.

Niektórzy jednak nie wyobrażają sobie całkowitego przysłonięcia pięknej podłogi w salonie czy jadalni. W tym wypadku optymalnym rozwiązaniem będzie dywan. Obecnie najmodniejsze są te z długim włosiem w jednolitym kolorze. Nie należy obawiać się o utrzymanie czystości takiego włochatego dywanu. Można odkurzać go w taki sam sposób co wykładzinę czy inne dywany.

 

Dobierając odpowiedni dywan bądź dywany możemy zaaranżować przestrzeń poprzez wydzielenie jej na części. Na przykład jeżeli posiadamy kuchnię połączoną z pokojem dziennym, położenie dywanu w odpowiednim miejscu w pokoju wyraźnie zaznaczy granicę.

Aby dywany i wykładziny nie uległy szybkiemu zabrudzeniu wystarczy położyć przed drzwiami wycieraczkę, a wtedy piasek i błoto nie będą wnosiły do mieszkania. Do wyboru : wycieraczki wykładzinowe, gumowe lub nawet kokosowe.

0 comments