Podłoga jasna czy ciemna?

Jaki kolor podłogi wybrać? Czy lepiej zdecydować się na ciemniejsza jej wersję czy może bardziej jasną? Co pasuje do jakiego pomieszczenia? W tym wpisie postaram się rozwiać twoje wątpliwości.

Ciemne podłogi wyglądają niezwykle efektownie jednak mają swoje wymagania. Przede wszystkim muszą być otoczone sprzętem wysokiej jakości i lubią być powiązane z połyskiem. W związku z tym idealne są do bardzo dużych powierzchni w połączeniu ze szkłem, kamieniem czy połyskującym metalem. Razem tworzą idealne zestawienie.Najlepiej komponować się będą z nią meble o prostych formach i geometrycznych kształtach, fornirowe okładziny bądź meble drewniane ale niekoniecznie z tego samego gatunku drewna. Ekstrawagancja i zbytnia ilość ozdób nie są wskazane.

Ciepłe beże i ecru to idealne połączenie z ciemna podłoga, wystrzegać się należy krzykliwej bieli i innych tego typu kolorów, ponieważ przebywanie przez dłuższy czas w takim pomieszczeniu będzie bardzo meczące.

Podłogi jasne powiększają optycznie pomieszczenia co od razu predestynuje je do małych powierzchni. Mało wybredne co do stylu, raczej stanowią tło niż główną atrakcję danego lokalu. Meble mogą być w związku z tym lekki jak i klasyczne o rożnych kształtach i profilach,. Jedyne czego należy się wystrzegać, to zbyt duża ilość ozdób budząca niesmak zamiast zachwytu.

W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest zarówno ciemna jak i jasna ściana. Ta druga świetnie nada się do wnętrz z mała ilością światła, a ta pierwsza, nada pomieszczeniu wyrazistego charakteru. Podłogi jasne „lubią się” z tkaninami z naturalnych włókien.

 

One comment

  1. Budomax Parkiety · 12 lutego, 2015

    Coraz większą popularnością cieszą się podłogi bielone. Jedną z takich technik, która pozwala na uzyskanie efektu bielonej podłogi jest ługowanie i olejowanie na biało. Przykład podłogi wykonanej/odnowionej w ten sposób znajdziemy tu http://budomaxparkiety.pl/galeria-prac/category/121-bukowy-parkiet-po-cyklinowaniu-i-bieleniu.html