Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę w łazience?

Podłoga w łazience to bardzo trudny temat. Przede wszystkim wypada zacząć od dużo większej wilgotności niż w innych pomieszczeniach oraz temperaturze niesprzyjającej żadnemu z tworzyw. Co zrobić jednak, gdy w łazience masz położone drewno? Oczywiście zabezpieczyć podłoże przed zniszczeniem.Do wyboru jest kilka metod –  olejowanie, woskowanie oraz pokrycie lakierem. Należy jednak pamiętać, iż rodzaj zabezpieczenia będzie determinowany przez gatunek drewna. Co do zasady, w łazienkach sprawdzają się najlepiej drewna o małym skurczu, które są bogate w naturalne oleje. Jeśli więc masz na podłodze iroko i tek tylko i wyłącznie wystarczy olejować, najlepiej na gorąco.

Po zakończeniu tej czynności warto podłogę pokryć wykańczającym woskiem albo olejowoskiem. Tu również stosuje się metodę nanoszenia na gorąco. Zamknie on pory w drewnie co zabezpieczy je przed wodą.

Z woskowaniem wiąże się jednak pewna niedogodność – łazienkę można zacząć użytkować dopiero po około dwóch tygodniach od zakończenia prac, jeśli nie chce się uzyskać odbarwień.

Lakierowanie jest z kolei konieczne w przypadku cedrów, badi, machoniu, sapeli czy merbau. Lakier jakiego użyjesz musi być elastyczny  specjalnie przeznaczony do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności – uretanowu bądź uretanowo-alkidowy.

0 comments