Rodzaje klejów do parkietu

Parkiet nieodłącznie wiąże się z klejeniem przy jego układaniu. Do tego celu potrzebne są odpowiednie kleje. W związku z tym przygotowałem dla Ciebie mini-poradnik na ten temat.Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje klejów:

1. Rozpuszczalnikowe – mające w sobie dodatek żywic syntetycznych – są mniej wytrzymałe niż kleje z grupy dyspersyjnych. Bardzo szybko wysychają oraz są całkowicie odporne na warunki jakie panują w otoczeniu. Po ukończeniu całego procesu obróbki powstaje z nich bardzo twarda i mało elastyczna spoina.

2. Jednoskładnikowe kleje poliuretanowe – dużo bardziej elastyczne i dużo wolniej się starzejące niż rozpuszczalnikowe. Wadą jest ich podatność na odkształcanie się drewna ponieważ są bardzo elastyczne. Jeśli drewno jest kładzione na styk a wilgotność zmienna, efekt jest bardzo widoczny.

3. Kleje złożone z poliuretanu i epoksydów mają zalety tych pierwszych oraz dodatkowo wykazują się bardzo dobra przyczepnością do podłoża. Utwardzanie zależy od temperatury, a sam klej można używać tylko przez godzinę lub dwie.

1311323179_4db60fdb7f_b

0 comments