Zadbaj o swoją drewnianą podłogę!

Drewno w naturalnej postaci powinno znaleźć się w każdym domu. Nic bowiem nie nawiązuje do natury lepiej niż dębowe, bukowe lub egzotyczne drewno będące elementem naszych mebli, drzwi, okien, czy podłogi.

Drewno ma wiele plusów, wygląda ładnie, jest łatwe do czyszczenia i konserwacji i wreszcie jest naturalne, co w przypadku dzisiejszych materiałów jest szczególnie ważne.

Drewniana najczęściej w naszym domu jest podłoga. Wiele osób stawia na tego typu wykończenie wnętrz wierząc, że stawianie na dobrej jakości materiały będzie zabezpieczeniem dla nas na długie lata. Wbrew pozorom na wszystkich posiadaczy tego rodzaju domowej podłogi czeka regularna pielęgnacja oraz cierpliwość przy konserwacji tego charakterystycznego materiału.

Na czym powinna polegać pielęgnacja drewnianej podłogi?

Najważniejszy element zabiegów pielęgnacyjnych to ochrona przed zarysowaniami oraz zawilgoceniem podłogi, które może skutkować szybkim jej zniszczeniem.

Woda to największy wróg naszej podłogi. Każdy kontakt desek z jej dużą ilością może zakończyć się zniekształceniami oraz wypaczaniem poszczególnych klapek.

Chociażby dlatego podczas mycia podłogi lepiej stosować mopy, które nie chłoną zbyt dużej ilości wody oraz detergentu.

Kolejnym wrogiem naszych podłóg jest piach oraz błoto, które szczególnie niszczą podłoże naszych korytarzy oraz przedsionków. Jeśli zatem zdecydowaliśmy się już na wyłożenie naszej podłogi drewnem i wiemy, że najprawdopodobniej będzie ona narażona na tego typu zabrudzenia, lepiej wyłożyć tuż przy wejściu dywanik, który za każdym razem zbierze nadmiar zanieczyszczeń zgromadzonych na spodach naszego obuwia.

Zarysowania mogą być także spowodowane obuwiem na szpilkach, które wbija się w poszczególne elementy drewna tworząc nieestetyczne odkształcenia.

W utrzymaniu dobrze wyglądającej podłogi może nam także pomóc jakość zakupionego drewna. Parametry dotyczące jego grubości, ścieralności oraz nasiąkliwości mamy zazwyczaj rozpisane na etykiecie dołączonej do danego produktu.

Oczywiście im rozpisane wskaźniki będą wyższe tym większe prawdopodobieństwo, że nasz podłoga wytrzyma w niezmienionym stanie na długie lata.

Idealne środki do czyszczenia naszych drewnianych podłóg powinny ponadto posiadać domieszkę gliceryny oraz woski, które nabłyszcza jej powierzchnię.

podloga

0 comments