Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania. Zanim jednak się na nie zdecydujemy, poznajmy najważniejsze zalety i wady tego rozwiązania.
Zalety wynikające z ogrzewania podłogowego
Pierwszą zaletą związaną z ogrzewania podłogowego jest równomierne rozłożenie temperatury w pomieszczeniu. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to idealne rozłożenie temperatury we wnętrzu. W takim pomieszczeniu temperatura może być niższa o ok. 2 stopnie (niż w pomieszczeniu z grzejnikami), a my nie będziemy tego odczuwać. Niemałą zaletą jest również to, że koszty eksploatacji są niższe, niż miałoby miejsce w ogrzewaniu grzejnikowym. W dłuższym czasie równoznaczne jest to z niższymi rachunkami. Kolejna zaleta wynika z użytkowania. Dzięki dołączonemu regulatorowi ciepła, mamy pełną kontrolę nad wysokością temperatury we wnętrzu. Ogrzewanie podłogowe to również idealne rozwiązanie dla alergików. Dzięki jego położeniu ograniczamy zawirowanie kurzu oraz pyłków. Co więcej, w ich wykorzystaniu możliwe jest użycie zarówno energii słonecznej jak i pompy ciepła. Wśród zalet zalicza się także niezbyt skomplikowany montaż. Dla zainteresowanych, pełny montaż wykonany przez fachowca dostępny jest w tym miejscu. Ostatni plus wynikający z wybrania tego sposobu ogrzewania przypadnie do gustu szczególnie paniom. Dzięki umiejscowieniu systemu grzewczego w podłodze nie musimy stosować skomplikowanych rozwiązań w aranżacji wnętrza z niezbyt przyjaznymi dla oka grzejnikami.
Wady wynikające z ogrzewania podłogowego
Wybór ogrzewania podłogowego musimy planować już na etapie samego projektu architektonicznego. Nie jest niestety możliwe zastosowanie takiej podłogi w gotowej instalacji. Co więcej, w przypadku wykończeń, występuje konieczność ich wykonania wybranym rodzajem wykładziny, które są ograniczone. Warto powrócić także do kosztów. Wyżej wspomniano, ze jedną z zalet ogrzewania podłogowego są niższe koszty eksploatacyjne. Trzeba jednak zaznaczyć, że koszty inwestycyjne są o ok. 30% wyższe. Dość wysoka jest także naprawa w sytuacji uszkodzenia mechanicznego. W związku z regulacją ciepła musimy mieć na uwadze także dużą bezwładność. Mowa tutaj o wolnym nagrzewaniu pomieszczenia, a także wolnym spadku temperatury. Należy zatem odczekać pewien okres czasu, aż wnętrze zostanie nagrzane lub ochłodzone.