Podłoga w salonie – jak dobrze wybrać? (Część I)

Przy planowaniu podłogi należy dobrze zastanowić się nad jej wyborem – o ile bowiem meble łatwo można zastąpić innymi, ściany przemalować, a okna wymienić o tyle podłoga będzie już położona na lata. Dlatego musi być ona dokładnie przemyślana i dostosowana do warunków panujących w danym pomieszczeniu, szczególnie jeśli ma być to reprezentacyjny salon.Dobierz meble do podłogi

Zacząć wypada od tego, iż kolor podłogi musi współgrać z meblami. Na ciemnej podłodze prezentować się dobrze będą jedynie meble jasne, będzie się to jednak odbywać kosztem optycznego zmniejszenia pomieszczenia. Innym efektem będzie jednak dodanie elegancji i przytulności. Jasny odcień podłoża to z kolei więcej przestrzeni i rozjaśnienie (ważne jeśli do pomieszczenia wpada mało naturalnego światła).

Meble „na wysoki połysk” to z kolei idealni kompani dla podłóg matowych. Pamiętać jednak należy, iż tak bogato zdobione w ornamenty nie powinny być stosowane w pomieszczeniach małych, co dodatkowo jeszcze optycznie pomniejszy ich wygląd.

Wzorem podłogi można również korygować przestrzeń – panele długie winny być układane wzdłuż krótszej ściany, dzięki czemu łączenia prowadzą wzrok nie wzdłuż ale wszerz.

Drewniana podłoga w salonie

Podstawową zaletą drewna w salonie są jego naturalne atrybuty – solidność, ciepło oraz dawanie poczucia komfortu. Praktycznie nieskończona możliwość kombinacji, mnogość odcieni i rysunek słojów powodują, iż drewniana podłoga wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Do wyboru jest bardzo wiele rozwiązań – od drewna przecieranego-bielonego, lakiery bezbarwne i bejce oraz oleje głęboko koloryzujące.rozmaite ułożenia (w jodełkę, dekoracyjne parkiety), a także wykończenia (delikatne fugi, półmaty oraz lustrzane, gładkie parkiety).

Jeśli budżet jest ograniczony zamiast parkietu można położyć panele produkowane z tworzyw sztucznych. Ich szeroki wybór, a także bardzo proste i niedrogie położenie na podłodze nakazują mocno się nad nimi zastanowić.

Wykończenie podłogi w ten sposób nie niesie za sobą dużych ograniczeń – nie jest już modne układanie paneli w jednym słusznym wzorze „na styk”. Panele z fugą, układane na gładko, x fugą w kształcie U bądź V, a także te imitujące ceramikę.

W kolejnym wpisie omówię inne możliwości dotyczące wykończenia podłóg w salonie.

 

 

 

One comment