Jak wybrac dywan? Część I – dywany naturalne

Dywany wracają do łask! Przez lata niedoceniane powoli wracają do polskich domów i mieszkań. Czym kierować się przy wyborze tego typu podłoża?

Poradnik co do wyboru dywanu rozpocznę od przedstawienia propozycji i opcji jakie dają dywany klasyczne. Przed ich zakupem pamiętać jednak należy o dwóch rzeczach – po pierwsze są one droższe od swoich syntetycznych odpowiedników, a po drugie nie nadają się dla alergików.

Najpopularniejsze są oczywiście dywany wełniane. Odporne na zabrudzenia, miękkie, niezbyt podatne na odkształcanie oraz dobrze wyciszające stanowią ciekawą propozycję dla osób chcących w ten sposób ozdobić swoje wnętrze. Chłoną jednak wilgoć przez co mogą mocno uczulić. Najlepsza wełna to ta produkowana w Nowej Zelandii oraz pochodząca z pierwszego strzyżenia.

Dywany bawełniane to z kolei podłoże mniej wytrzymałe od wełny jednak wykazujące dużo większe właściwości antystatyczne. Szybciej się niszczą tak jak i mechacę jednak dużo wolniej tracą kolory. Nie są uważane za produkty najwyższej jakości.

Najbardziej szlachetnym materiałem jest oczywiście jedwab. Dywany z niego wykonane nie tracą w ogóle kolorów, są antystatyczne i odporne na zabrudzenia. Zazwyczaj są pochodzenia pakistańskiego, irańskiego bądź indyjskiego.

Przy wyborze dywanów warto również zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pierwszym z nich jest gęstość określająca ilość pęczków na jednym metrze kwadratowym. Standardowo powinna się ona wahać pomiędzy stu a pięciuset tysiącami – dla najbardziej gęstych parametr ten może wynieść nawet 2 000 000. Co do zasady wełna będzie miała ten parametr niższy podczas gdy jedwab dużo wyższy.

Waga dywanu może być porównywana tylko w obrębie danego surowca z jakiego wykonano daną sztukę – generalnie im ciężej tym lepiej.

2 comments