Podgrzewana podłoga jest coraz bardziej cenionym rozwiązaniem. Idealnie sprawdzi się zarówno w domach o dużym metrażu, które trudno ogrzać klasycznymi kaloryferami oraz w małych mieszkaniach. Podgrzewana podłoga najczęściej wykorzystywana jest w łazienkach – zwykle najbardziej niedogrzanych domowych pomieszczeniach.
Ten rodzaj ogrzewania ma naprawdę sporo zalet. Nie wymaga przecież specjalnych instalacji, w postaci rur czy kotłów. Ogrzewanie podłogowe jest bardzo estetyczne, bo całkowicie schowane. Ponadto pozwala na indywidualne dostosowanie temperatury w pomieszczeniach, ze względu na potrzeby oraz panujące warunki atmosferyczne. Dodatkowo jest również bardziej higieniczne i mniej szkodzi górnym drogom oddechowym, aniżeli standardowa klimatyzacja. Ponieważ jednak ogrzewanie podłogowe jest zasilane prądem, należy rozważyć ekonomiczną opłacalność tego rozwiązania.
Ogrzewanie podłogowe można wykonać samemu. Wiąże się to jednak z poświęceniem sporej ilości czasu. Za to koszt będzie znacznie niższy, aniżeli w wypadku zlecenia go fachowcom. Jak więc wykonać ogrzewanie podłogowe?
Istnieje na to kilka sposobów. Przede wszystkim należy pamiętać, że niezbędny będzie remont całego pomieszczenia, w którym ogrzewanie podłogowe będzie zamontowane. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ ogrzewania znajduje się pod podłogą – a więc po jego montażu wymagane jest położenie nowej nawierzchni.
Dodatkowo jeśli chcemy, aby system działał, musimy zastosować odpowiednią izolację cieplną całego mieszkania lub domu. Jeśli planujemy zrobić ogrzewanie podłogowe, dom lub mieszkanie musi mieć co najmniej 8 centymetrową warstwę izolacji zewnętrznej. W innym wypadku ciepło będzie uciekać, a nas zaskoczą ogromne koszty za energię elektryczną. Wszystkie sposoby na wykonanie tego typu podłogi są precyzyjnie opisane w fachowej literaturze oraz w Internecie. To ważne, by kilkakrotnie dokładnie prześledzić czynności fachowców. Wykonanie ogrzewania podłogowego wymaga przede wszystkim dobrej znajomości zagadnień związanych z elektryką oraz doświadczenia w pracach remontowych i budowlanych. Dobrze jest poprosić o pomoc fachowca lub osobę, która miała już styczność z montażem ogrzewania podłogowego. Należy bowiem pamiętać, że każda, nawet najmniejsza usterka całego systemu ogrzewania podłogowego wiąże z koniecznością skucia podłogi, co oczywiście przełoży się na wysokie koszta i stratę czasu na naprawy uszkodzeń czy też poprawianie niedociągnięć.