Jaka podłoga w kuchni?

Kuchnia jest dość specyficznym pomieszczeniem domu. Często jako jedyna w całym domu nie jest pokryta dywanem lub inną wykładziną. Z tego względu musi być odpowiednio dopasowana nie tylko do całości kuchni, ale także do innych czynników jakimi są np. proste utrzymanie w czystości. Na jaką podłogę w kuchni więc postawić? 

Podłoga drewniana
Drewno jako najstarszy materiał świata, nadaje wnętrzu przytulnośći oraz daje możliwość zastosowania w niej różnych kombinacje np. desek, paneli czy parkietu. Zaletą drewna jest proste utrzymanie jej w czystości oraz to, że jest twarda. Dodatkowo, jeśli wybierzemy deski tardycyjne lub parkeitowe, te dwie funckje będą jeszcze bardziej widoczne. Ponadto drewno zawsze wygląda doskonale w każdym pomieszczeniu. Największym minusem drewna w kuchni jest słaba odporność na wilgoć. W przypadku zalania może doprowadzić to do ich zniszczenia.

Płytki ceramiczne
Płytki są bardzo popularnym trwałym materiałem, prostym do utrzymania czystości oraz odpornym na działania wysokiej temperatury. W dodatku nie są podatne na działanie środków chemicznych i wynikające z nich ścieranie.
Płytki nie są jednak polecane osobom, które lubią chodzić boso. Bijące od nich zimno, może szybko doprowadzić do przeziębienia.

Podłoga z kamienia
Podłoga z kamienia pasuje szczególnie do nowoczesnych wnętrz. Dobrym materiałem jest np. granit. Jest on nienasiąkliwy oraz odporny na ścieranie i pęknięcia. Jest także trwały.
Z drugiej strony, podobnie jak płytki ceramiczne są zimne a wypolerowane stają się śliskie (z tego powodu lepiej unikać ich, gdy nasze pociechy są jeszcze małe).

Wykladzina
Niektórzy jednak decydują się na wykładzinę, która jest najtańszym rozwiązaniem. Z jednej strony, jej miękkość i ciepło zapewnią naszym stopom przytulne warunki. Z drugiej jednak strony, łatwo jest ją na trwałe ubrudzić i narazić na szkodliwe działanie wysokich temperatur.

Oprócz cech wynikających z poszczególnych rodzajów podłogi, wiele zależy także od naszych preferencji wizualnych. Jeśli wyda nam się, że jeden kolor płytek pasuje bardziej od koloru desek, zdarza się, że to właśnie na tej podstawie wyposażymy kuchnię. Nikt nam tego zresztą nie zabroni – to przecież do nas zależy ostatateczna decyzja.

A co znajduje się w Twojej kuchni?

0 comments