układanie paneli podłogowych

Jaki podkład pod panele wybrać

Panele podłogowe układa się szybko i łatwo – to duże zalety, które sprawiają, że są one chętnie wybierane przez wiele osób urządzających i remontujących swoje wnętrza. Zwykle największą uwagę skupiamy na tym, jak wyglądać ma sam panel – na jego kolorze, grubości oraz parametrach określających odporność na działanie rożnych czynników. Tymczasem równie ważne jest to, co znajduje się pod nimi – podkład.

Podkład jest materiałem, o którego zakupie nie wolno zapomnieć, decydując się na ułożenie nowej lub wymianę starej podłogi z paneli. Dzięki niemu wybrane przez nas elementy zyskają dobrą przyczepność do podłoża, będą chronione przez powstawaniem niekorzystnych nieprężeń na ich powierzchni, a także zapewnia posadzce izolację termiczną i akustyczną. Rezygnacja z warstwy podkładu oznaczać więc będzie nie tylko utratę gwarancji producenta na zakupione panele podłogowe, ale również obniżenie komfortu ich użytkowania.

Jeżeli zależy nam na długotrwałej użyteczności nowej podłogi i zachowaniu jej pierwotnego stanu przez długi czas, zdecydujmy się na jeden z przedstawionych poniżej rodzajów podkładu.

Pianka –jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w roli podkładów pod panele podłogowe. Nie należy jednak do trwałych, a ulegając spłaszczaniu traci swoje właściwości. Nie jest również zbyt dobry izolatorem akustycznym ani cieplnym. Można stosować ją na posadzki z tworzyw sztucznych.

Korek – przeznaczony do stosowania na równym podłożu ze względu na niewielka grubość. Charakteryzuje się dobrą absorpcją dźwięków, więc skutecznie wycisza posadzki. Należy do najdroższych w tej kategorii materiałów.

Karbowana tektura, papier falisty – można układać je na równych podłożach, ponieważ są bardzo cienkie. Są słabymi izolatorami akustycznymi, za to przewodzą ciepło – z tego powodu można stosować je pod ogrzewanie podłogowe. Należą do najtańszych.

Podkłady polietylenowe – są dobrymi izolatorami, które z łatwością wyrównują niewielkie nierówności podłoża.

Podkłady polistyrenowe – dedykowany podłogom z zamontowanym pod nimi ogrzewaniem. Są trwałe i dobrze pochłaniają dźwięki.

Eko płyty – dobre izolatory akustyczne i termiczne. Osiągają różne grubości, co pozwala układać je na nieco nierównym podłożu. Nie nadają się do wilgotnych pomieszczeń, a podczas montażu mogą pylić.

0 comments