Modne mozaiki

Mogą pojawić się w każdej części naszego mieszkania. Są dekoracyjne, pasują do dowolnego wystroju wnętrz, a przy tym posłużą na długo, jeśli zainwestujemy w odpowiednie impregnaty i preparaty do czyszczenia, do nawilżania desek. Mozaiki zaskoczą nas jeszcze. Niejeden raz!

W łazience, przy wannie. Tutaj różnice temperatur są naprawdę duże. Dlatego drewno wybrane na posadzkę powinno cechować się wysoką kurczliwością – tj. nie powinno się samoistnie skracać  albo wypaczać, gdy w pokoju kąpielowym robi się sucho  albo nadmiernie mokro. Oto polecane (egzotyczne) gatunki drewna do łazienek: iroko, tek, merbau, paduk, doussie. Surowce te nasiąknięte są garbnikami, przez co nie niszczy ich nachlapana woda, nie rozwijają się w nich strukturze pleśnie czy inne bakterie.

Z odmian polskich preferowany jest dąb, choć pod względem wyglądu nie dorównuje on oryginalnym „egzotykom”. Deski z tych drzew bez obaw można stosować w strefach mokrych, czyli wokół wanny, kabiny prysznicowej, przy umywalce. Raz w roku parkiet należy zaolejować.

Co zyskujemy, mając pod stopami dębowe deseczki? Ciepło bijące od podłogi, którego nie odtworzą żadne płytki i kafelki. Pod drewnianymi panelami nie warto instalować ogrzewania, bo zarówno dąb, jak i jego egzotyczny kuzyni, świetnie izolują ciepło.

Piękny przedpokój to piękna, odporna na zarysowania i na ścieranie podłoga. Stare deski możemy wycyklinować, zaszpachlować w nich ubytki, pokryć warstwą wosku albo naoliwić. W ten sposób wzmocnimy rysunek oraz kolor drewna. Niektórzy, chcąc zmienić odcień parkietu, kupują oleje barwiące, zmieniające tonację drzewca. Pozostaje wyraźne usłojenie, a całe podłoże zyskuje szlachetny połysk.

Długie deski podłogowe, przechodzące np. przez przedpokój i salon można optycznie zróżnicować, tj. zawoskować je w części salonowej, a pomalować kryjącą farbą w przedpokoju. Położenie paneli prostopadle do ścian ukryje niedoskonałości pokoju – jej nierówności, asymetryczność czy niewielką powierzchnię. Jednorodna podłoga nadaje wnętrzu elegancki styl. Szczególnie w niedużym mieszkaniu nie warto różnicować faktur parkietów – lepiej poszczególne pomieszczenia wydzielić dywanikami, innymi odcieniami ścian. Panele niech pozostaną jednakowe.

0 comments