Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe, bez względu na to czy jest wodne, czy podłogowe, to bardzo wygodna forma ogrzewania domu – brak kaloryferów zajmujących miejsca i wyglądających nieestetycznie, równomierne rozmieszczenie źródła ciepła, przyjemne ciepło odczuwane nawet wtedy, kiedy chodzimy boso. Ogrzewanie wodne jest znacznie częściej stosowane niż podłogowe, ale nie zawsze istnieją możliwości, żeby je zainstalować.

 

Wodne ogrzewanie podłogowe to po prostu system rur zatopionych w betonie pokrywającym podłogę. Przepływa przez nie woda, podgrzewana przez kocioł. Natomiast ogrzewanie elektryczne to sieć kabli z drutu oporowego, odpowiedni zaizolowanego, lub maty grzewcze, czyli siatki z zamocowanymi drutami. Często o wyborze ogrzewania decydują koszty – montaż ogrzewania elektrycznego jest zdecydowanie tańszy. Ogrzewanie wodne jest kosztowne, bo trzeba zapłacić nie tylko za rury i rozdzielacze, ale także za całe wyposażenie kotłowni. W przypadku ogrzewanie elektrycznego koszty ograniczają się jedynie do zakupy mat grzewczych i sterownika. Do tego dochodzi jeszcze koszt instalacji, który w przypadku rur jest wyższy.

Jednak nie w każdym gospodarstwie domowym są warunki na to, żeby założyć ogrzewanie wodne – jest to możliwe tylko w domach, które posiadają piwnice lub miejsce przeznaczone na kotłownię. W przeciwnym wypadku, wyjściem jest ogrzewanie elektryczne, które można założyć wszędzie, nie tylko w domu, ale także w pomieszczeniach gospodarczych, pomieszczeniach do hodowli zwierząt itd. Jeśli domek lub mieszkanie odwiedzamy sporadycznie, an przykład tylko w weekendy, to lepiej założyć ogrzewanie elektryczne, bo zimą będzie trudno utrzymać rury, które mogą zamarzać przy bardzo niskich temperaturach.

Bez względu na to, na które ogrzewanie się zdecydujemy, trzeba pamiętać, że korzystniej położyć na nie posadzkę nić drewniane deski, gdyż płytki i kamień lepiej przewodzą ciepło niż drewno. Natomiast jeśli się już zdecydujemy na podłogę drewnianą, to niech będzie przyklejona do podłoża – wtedy lepiej przekazuje temperaturę. Na ogrzewanej podłodze nie warto kłaść dywanów, bo tylko izolują ciepło, o które tak zabiegamy.

0 comments