Podłoga derwniana- olejowana czy lakierowana?

Miłośników drewna z pewnością nie trzeba przekonywać, że parkiety i deski podłogowe to szlachetne i wygodne podłogi. Nie będziemy podważać tej teorii ponieważ w 100% się z nią zgadzamy. Miłośników podłóg drewnianych jest sporo, gdyż jest to materiał naturalny, ciepły i długowieczny. Z drewnem jest podobnie jak z winem- z wiekiem stają się lepsze. Dzisiaj chciałbym porozmawiać o wykończeniu podłóg drewnianych. Pytanie o to czy lepiej jest lakierować czy olejować pojawia się obecnie niezwykle często. Muszę przyznać, że osobiście jestem zwolennikiem olejowania, lecz dzisiaj porzucam osobiste preferencje by do tematu podejść rzetelnie.

Olejowanie drewna jest metodą znaną już w starożytności. Popularność zdobyła jednak dopiero kilka lat temu. Dzięki tej metodzie wykończenia podłogi- drewno zostanie doskonale zaimpregnowane oraz nabierze niepowtarzalnego wyglądu. Olej do drewna głęboko wnika w jego strukturę. Dzięki swoim właściwościom uniemożliwia on wilgoci i wodzie wniknięcie w głąb drewna. Wykończenie podłogi drewnianej olejem podkreśla piękno drewna, pogłębia jego kolor, nadaje mu satynowy połysk, oraz uwypukla strukturę usłojenia. Dodatkową zaletą tego typu zabezpieczenia jest fakt, ze podłogi olejowane starzeją się w sposób naturalny- z wiekiem stają się bardziej szlachetne. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest również to, że jeżeli podłoga z jakichś przyczyn ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu to nie będzie problemu z jego naprawą- a w szczególności nie będzie potrzeby lakierowania całości.

 

Nikt jednak nie powiedział, że podłogi olejowane pozbawione są wad. Wymagają one od nas sporo troski w szczególności częstej konserwacji i pielęgnacji. Podłoga olejowana wymaga specjalnych środków do pielęgnacji, tak więc utrzymanie jej w czystości nie jest najłatwiejsze.

Podłogi lakierowane z pewnością są łatwiejsze w pielęgnacji. Lakier pozostawia na powierzchni drewna przeźroczystą warstwę, która pozwala utrzymać naturalny kolor drewna oraz uwidacznia jego kolor. Lakier sprawia, że drewno jest dobrze zabezpieczone, a czyszczenie proste. Przy użyciu lakieru możemy wykończyć podłogę w trzech stopniach połysku: pełen połysk, półmat i mat.

 

 

0 comments