Dlaczego warto stosować węgiel orzech?

Węgiel orzech to paliwo produkowane z węgla kamiennego, które przeznaczone jest do stosowania w kotłach zasypowych, kuchniach węglowych, piecach konwencjonalnych oraz kominkach. Czym charakteryzuje się węgiel orzech i jakie są jego główne zalety?

Czym charakteryzuje się węgiel orzech?

Węgiel orzech wyróżnia się przede wszystkim wielkością, wynoszącą od 20 do nawet 40 milimetrów. Z tego względu ten rodzaj paliwa należy do grupy tak zwanych węgli grubych, jak określa się trzy największe odmiany węgla kamiennego.

Węgiel orzech charakteryzuje się długim i bardzo jasnym płomieniem przy spalaniu. Co więcej, jest on paliwem ekologicznym, co zawdzięcza niskiej zawartości siarki. Kolejnym atutem węgla orzech jest fakt, że efektem jego spalania jest niewielka ilość popiołu, przez co utrzymanie w czystości kotłowni lub okolic kominka staje się mniej uciążliwe.

Jakie dodatkowe zalety ma węgiel orzech?

Węgiel orzech posiada jednak znacznie więcej atutów, niż dotychczas wymienione. Zaletą tego rodzaju paliwa jest również wysoka kaloryczność, co z kolei przekłada się na wysoką wydajność. Węgiel orzech cechuje także niewielka smolistość, dzięki czemu nie osadza się w kotłach, kominkach czy przewodach kominowych w dużych ilościach.

Łączenie węgla orzech z innymi paliwami

W ramach ciekawostki warto dodać, że węgiel orzech możemy z powodzeniem łączyć z innymi paliwami stałymi, takimi jak pelet drzewny, trociny lub węgiel brunatny. Takie rozwiązanie pozwala zarówno podnieść wydajność orzecha, jak i kontrolować tempo jego spalania, w rezultacie również wydatki ponoszone na ogrzewanie.

Węgiel orzech można kupić w lokalnych składach opału lub popularnych marketach budowlanych, po sprawdzeniu dostępności przykładowo na www.castorama.pl. Węgiel orzech dostępny jest w formie sypkiej na tony albo w workach, pakowanych po kilkanaście lub kilkadziesiąt kilogramów.

0 comments