Podłoga z drewna

Podłoga z drewna – inwestycja na lata

Przy wyborze podłogi do domu należy zadać sobie najważniejsze pytanie – czy ma być ona wykonana z naturalnego materiału czy też ze sztucznego? Chociaż obecnie podłogi laminowane, popularne panele podłogowe, są zamawiane bardzo chętnie, to jednak warto pamiętać o tym, że naturze w tej kwestii dorównać nie można. Tylko podłoga wykonana z drewna może być inwestycją na długie lata.

Podłogi drewniane są dostępne w bardzo szerokiej gamie wariantów – można dobrać je pod względem gatunku drewna, jego wybarwienia, wykończenia powierzchni. W sklepach dostępne są deski podłogowe, panele z drewna naturalnego, parkiety, więc jest w czym przebierać. Obecnie drewno stosować można nawet w kuchniach i łazienkach, dlatego też może być ono stylowym pomysłem na wykończenie podłogi w całym domu.

Różnica na pierwszy rzut oka

Drewno wyróżnia się szeregiem zalet – zawdzięcza je naturalności surowca. Od razu przyciąga wzrok swoim nieszablonowym wyglądem, w tym niesymetrycznym ułożeniem sęków i słojów, czego nie można osiągnąć w podłogach imitujących drewniane. Drewno jest też bardzo ciepłe i miłe w dotyku, świetnie tłumi odgłosy kroków, jest antystatyczne, ponadto bez problemu można stosować drewniane podłogi pod ogrzewanie podłogowe. Drewno egzotyczne lub też odpowiednio wykończone drewno drzew europejskich jest też odporne na wilgoć.

Oczywiście, są także i minusy, ponieważ drewno jako surowiec naturalny wymaga specjalnej pielęgnacji. Do wykańczania powierzchni stosuje się oleje oraz lakiery, które po pewnym czasie wymagają ponownej aplikacji. Pomagają one jednak w utrzymaniu podłogi w należytym stanie i w jej myciu – potrzebny jest do tego też specjalny środek czystości. Również wskazać trzeba na dość wysokie koszty związane z zakupieniem i wykonaniem drewnianej podłogi, niemniej jednak płaci się za najwyższą jakość – trwałość, estetykę i komfort.

Podłoga z drewna na lata

Chociaż zwykłe panele laminowane są wytrzymałe i niedrogie, to jednak podłoga drewniana ma w porównaniu z nimi szereg zalet. Trzeba pamiętać o tym, że paneli nie można poddawać renowacji – raz zniszczone nadają się tylko do całkowitej wymiany. Natomiast w przypadku podłóg drewnianych możliwe jest dokonanie regeneracji, w tym usunięcie miejscowych uszkodzeń czy wykonanie cyklinowania, dlatego też służą one niejednokrotnie po kilkadziesiąt lat. Wystarczy tylko zwrócić uwagę na podłogi w starszych domach, które po renowacji wyglądają znów wspaniale i są prawdziwą ich ozdobą. Co więcej, producenci drewnianych podłóg wysokiej klasy dają na nie wieloletnią gwarancję, na przykład podłogi drewniane Baront mają aż 30 lat gwarancji – więcej o nich poczytać można na stronie http://baront.pl.

Dlatego też jeżeli zastanawiasz się nad wykończeniem podłogi w swoim domu, pomyśl o wybraniu drewna naturalnego. Taka podłoga na pewno będzie mogła wprowadzić do wnętrza niezaprzeczalny szyk i będzie również służyła ci przez lata. Chociaż wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji oraz jest dość droga, to inwestycja, która naprawdę się opłaca.

0 comments