Jak uzyskać efekt postarzanego drewna? Część I

Jako, iż deski na podłogi mogą być wykonywane na zamówienie warto zastanowić się nad zakupem tych, które są postarzane, ponieważ nadadzą one każdemu wnętrzu klimatu oraz niepowtarzalności. Czy warto rozważyć taką opcję, jeśli planujesz położenie podłogi oraz z czym ona się wiąże?

Zacznijmy od tego, że kolory takie drewna mogą być bardzo różnorakie – przez wiśnię i lekką zieleń, aż po zszarzały, zczerniały czy też brązy. Podkreślić można również mazerunek – zawoje usłojenia ciemne lub biel mrozowa. Co do zasady postarzane drewno ma bardzo dużo przebarwień, w stosunku do niepostarzanego.

Unikatowy wygląd, a także wybarwienie słojów uzyskuje się poprzez nakładanie odpowiednich środków chemicznych w zalecanej kolejności. Mogą nimi być amoniak, mikstury różnych środków, a także zwykła woda.

Impregnacja specjalnymi środkami również jest obowiązkowa. Zazwyczaj są one na bazie krzemu, jednak to od specjalisty zależą detale i proporcje, które oddają różne efekty końcowe.

Ciekawostką jest fakt, iż drewno można wybielić lub przyciemnić dzięki nasycaniu szarością, zielenią bądź czernią. Usłojenia bywają podkreślane na dwa sposoby – przyciemnianie ciemnych obszarów bądź wybielanie jasnych. Najbardziej efektowne będzie postarzanie drewna bogatego w słoje i cechującego się dużą ilością tanin, dzięki czemu, podczas reakcji z rożnymi substancjami, zmienia się wybarwienie drewnianych włókien. Do tego typu zabiegów idealnie nadaje się polskie drewno pochodzące z dębu. Jest on wzorcowym materiałem na posadzki postarzane.

0 comments