Jak wyczyścić zaplamiony dywan?

Piękny dywan nie tylko cieszy oczy, ale także stopy, bo stąpanie po miękkim, czystym i zadbanym dywanie to przyjemność. Utrzymanie dywanu w czystości, szczególnie gdy w domu są dzieci lub zwierzęta, nie jest łatwe, bo często pojawiają się uporczywe plamy.

 

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na usunięcie każdego rodzaju plam. Każda z nich wymaga innego potraktowania. Jednak wszystkie plamy mają jedną cechę wspólną – im szybciej zabierzemy się za jej usunięcie, tym większe prawdopodobieństwo, że odniesiemy sukces i nasze dywany będą wyglądały jak nowe przez wiele lat.

Najczęściej plamy powstają w wyniku rozlania napojów – kawy i herbaty. Należy jak najszybciej przyłożyć do plamy czysty ręcznik w jasnym kolorze (kolorowy może pofarbować dywan) lub papierowy ręcznik, i pozwolić aby płyn został wsiąknięty. Plamy z herbaty usuwa się octem dość mocno rozcieńczonym wodą. Natomiast kawa schodzi z dywanu jeśli potrzemy ją roztworem amoniaku.

Właściciele zwierząt wiedzą, że nawet najlepiej ułożonemu psu lub najbardziej kochanemu kotkowi czasami zdarza się nie wytrzymać lub po prostu napsocić. Plamę z moczu należy jak najszybciej osuszyć za pomocą papierowego ręcznika a następnie pocierać wodnym roztworem octu spirytusowego. Jeśli plamę zauważymy jak już wyschła i nie pomagają domowe środki, należy dywan oddać do czyszczenia.

Jeśli dywan pobrudzi się od pasty do butów, to delikatnie zdrap wyschniętą pastę a potem spróbuj wytrzeć ściereczką nawilżoną delikatnym środkiem piorącym. Jeśli to nie pomogło, użyj delikatnego roztworu octu, osusz dywan.

Dzieci uwielbiają gumę do żucia. Jeśli przydarzy się im niechcący wdeptać gumę w dywan, nie panikuj. To wygląda okropnie, ale można sobie z tym problemem poradzić w prosty sposób. Złóż do woreczka foliowego kilka kostek lodu, szczelnie zamknij i połóż na gumę. Powinna stwardnieć – wtedy można ją wykruszyć.

0 comments