Panele czy deski drewniane?

Remont mieszkania zawsze oznacza konieczność podejmowania szeregu decyzji. Podłoga to fundament twojego M, więc nie może być wybrana przypadkowo. Zanim zdecydujesz, czym będzie wyłożona, zastanów się czego od niej oczekujesz.

 

Tak naprawdę wybór pomiędzy naturalnym drewnem a panelami to wybór między oryginałem a kopią. Za kopią przemawia cena, bo w przypadku zakupu paneli kosz jest znacznie mniejszy. Jednak nic nie zastąpi prawdziwej drewniane podłogi, której zalety można by wymieniać w nieskończoność.

Znakomity wygląd i wysoki komfort to główne zalety drewnianej podłogi. Nic nie może się równać elegancji, jaką nadają pomieszczeniu deski podłogowe z ciemnego egzotycznego drewna, na przykład teaku lub merbau. Oczywiście, te importowane gatunki są bardzo drogie, ale jeśli jesteśmy zwolennikami rodzimych gatunków drzew to można nieco zaoszczędzić i kupić deski dębowe czy jesionowe. Ważne, aby drewno było twarde, bo podłoga ciągle narażona jest na uszkodzenia – przesuwanie mebli, chodzenie w butach, pazury psa lub kota.

Za panelami przemawia ich niska cena i łatwość montażu. Te, które montuje się na zasadzie pióro-wpust można założyć samodzielnie. Jednak panele nie posłużą wiele lat, bo szybko ulegają przetarciom i wyglądają na zniszczone. Podłogę drewnianą, nawet mocno porysowaną, można odnowić, panele trzeba wymienić w całości. Panele nie mogą być położone na elektryczne ogrzewanie podłogowe, ewentualnie można pokusić się o wodne ogrzewanie podłogowe. W przypadku drewna nie ma tego problemu.

Zanim zdecydujemy się na jakieś wyjście obejrzyjmy podłogi w domach naszych znajomych i zdecydujmy, co przypada nam do gustu, a co niekoniecznie. Można też, nie wychodząc z domu, obejrzeć ofertę sklepów, na przykład sklepu internetowego Leroy Merlin, oferującego i panele, i deski podłogowe.

0 comments