Maty grzewcze

Nareszcie jest rozwiązanie dla tych, którzy marzą o ogrzewaniu podłogowym, ale mieszkają w bloku. Do niedawana na takie ogrzewanie mogli pozwolić sobie tylko właściciele domów, ponieważ ogrzewanie wymagało podłączenia do pieca. Teraz elektryczne maty grzewcze pozwalają na zastosowanie ogrzewania podłogowego w mieszkaniach, warsztatach, sklepach i innych miejscach z dostępem do energii elektrycznej. Maty można układać zarówno pod posadzką z płytek jak i pod panelami czy wykładziną. Grubość maty razem z klejem i płytką wynosi zaledwie 3-5 mm. Stosuje się je również do ogrzewania pomieszczeń dla zwierząt oraz osuszania ścian i zapobiegania zaparowaniu luster oraz zamarzaniu schodów na zewnątrz.

 

Zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że temperatura w pomieszczeniu rozkłada się bardziej równomiernie niż przy tradycyjnym ogrzewaniu kaloryferami. Ciepło unosi się od podłogi, która ma około 24 stopni Celsjusza i wynosi przy suficie około 19 stopni. Natomiast wszelkiego rodzaju grzejniki powodują, że powietrze ogrzewa się głównie w górnej części pomieszczenia a przy podłodze jest znacznie chłodniej.

Instalacja maty grzewczej jest dosyć prosta. Mata składa się z siatki, która jest z jednej strony samoprzylepna, oraz z kabla przymocowanego do siatki. Rozmiar maty należy dopasować do wielkości pomieszczenia. Można ułożyć ją na starych płytkach, na betonie lub na deskach. Ważne, żeby omijać wannę, zlew, sedes lub inne miejsca, przy wymianie których mata mogłaby zostać uszkodzona. W podłodze należy wykuć wąski rower, aby wpuścić do niego kabel z czujnikiem mierzącym temperaturę. Matę pokrywa się klejem a następnie układa płytki. Przewód od czujnika oraz kabel zasilający należy podłączyć do termoregulatora, który wcześniej trzeba zamontować na ścianie. Ogrzewanie pomieszczeń jest równie ważne, co ogrzewanie wody, więc decyzję o rodzaju instalacji trzeba wcześniej dokładnie przemyśleć i obliczyć, który sposób będzie najkorzystniejszy.

0 comments